ניתוח מתיחת בטן הינו הניתוח נפוץ ביותר בקרב נשים לאחר הריונות ולידות ובעיקר לאחר ניתוח קיסרי. הניתוח מתאים מאוד גם לאנשים לאחר דיאטה, שהשילו קילוגרמים רבים ממשקלם וכתוצאה מכך סובלים מעודפי עור ניכרים. קבוצת מטופלים זו הולכת וגדלה בעקבות ריבוי הניתוחים להצרת קיבה, והיא כוללת גם מטופלים צעירים ונשים שטרם הרו. במהלך הניתוח מטופלים שלושת מרכיבי דופן הבטן: שרירי הבטן, שכבת השומן והעור. ניתוח זה הוא אחד הניתוחים האסתטיים הגורמים למנותחים לשביעות רצון גבוהה ביותר, היא מחזירה לבטן את צורתה המקורית ומאפשרת לשמור על מראה חטוב לאורך תקופה ממושכת.

 

מתיחת בטן - בשנים האחרונות חלו שינויים משמעותיים בניתוחים מסוג זה. השימוש המסורתי בנקזים במהלך הניתוח ולאחריו הופסק, ובמקביל נכנסה שיטה חדשה המשלבת בין ניתוח זה ובין שאיבת שומן מאזור הבטן העליונה במהלך הניתוח. בעבר נהוג היה להשתמש בנקזים במהלך הניתוח וגם לאחריו. הנקזים נתפרו לעור במטרה להוציא מהגוף נוזלים ולמנוע זיהומים. במקרים רבים, השימוש בנקזים לא רק שלא סייע להצלחת הטיפול אלא עלול היה לגרום לזיהום, לדימומים ולפציעה של העור.

 

ד"ר וולף זכה בפרס מהאיגוד הבינלאומי על טכניקה חדשה למתיחת בטן 

ד"ר וולף זכה לאחרונה בפרס יוקרתי על חדשנות של האיגוד הבינלאומי למנתחים פלסטיים אסתטיים בכנס שנערך בברזיל. ד"ר וולף זכה בפרס בזכות טכניקה ייחודית שפיתח; מתיחת בטן דו שכבתית, ללא נקזים בצירוף שאיבת שומן מהמותניים ומהבטן וזכה בפרס חדשנות מטעם האיגוד הבינלאומי ISAPS International Society of Aesthetic Plastic Surgery.

  תעודת הוקרה לוולף על שיטה חדשנית למתיחת בטן

ניתוח מתיחת בטן ללא נקזים הוא יעיל ביותר וגם תקופת ההחלמה ממנו מתקצרת בצורה משמעותית. בנוסף לכך, היום ניתן לבצע ניתוח משולב- ניתוח מתיחת בטן וגם שאיבת שומן. הניתוח מתבצע תוך שימוש בהפרדה מינימאלית של הרקמות בשלב מתיחת הבטן ולמעשה, משלב שני ניתוחים בניתוח אחד. במרבית הפעמים, מונעת השיטה החדשה את הצורך בביצוע ניתוח חוזר לשאיבת שומן.

 

ד"ר וולף מסביר על ניתוח מתיחת בטן בתוכנית של רפי קרסו


  
  

 

ההתמודדות עם הפחד מניתוח מתיחת בטן

ההחלטה, האם לבצע ניתוח מסוג זה מלווה לרוב בחשש מפני הצלקות שנשארות לצמיתות על הבטן התחתונה וסביב לטבור לאחר הניתוח. הצלקות לאחר הניתוח מהוות מטרד ממשי רק לעתים רחוקות ביותר. במרבית המקרים הצלקות הנותרות על העור לאחר הניתוח הן שטוחות, עדינות, כמעט שאינן מורגשות ותוך זמן קצר הן מקבלות את גוון העור. נוסף לכך, מיקומן של הצלקות בחלק התחתון של הבטן מאפשר להסתירן על ידי כל לבוש כולל בגד הים.
 
"אני מאמין" – ד"ר וולף
 
"הבטן והטבור שבמרכזה הם, ללא ספק, איבר אסתטי חשוב מאוד בגוף האדם. אצל האישה מהווה הבטן מעין גשר בין שני איברים מיניים מרכזיים, השדיים והערווה. הבטן איננה מנחת מסוקים שטוח אלא צירוף תלת מימדי של גבעות ושקעים עם זרימה אסתטית חשובה ביניהם."

 

ניתוח זה כולל כמה שלבים: הידוק שרירי הבטן, כריתה של עודפי השומן, עיצוב עודפי העור וחידוש הטבור דרך העור המתוח. ד"ר וולף מבצע את מתיחת הבטן באמצעות יצירת חתך נמוך באזור קו הערווה, ובשיפולי הבטן הצדדיים. ביצוע חתך נמוך בהליך הניתוח מאפשר הסתרה של הצלקת בתוך הלבוש התחתון והביקיני. כך ניתן להתגאות במראה החדש, ללבוש בגדים מחמיאים ולחשוף את הבטן בחוף הים או בכל מקום אחר.התמודדות עם הפחד

  

מתיחת בטן תהליך ההחלמה

ניתוח מתיחת בטן זה מבוצע לרוב כניתוח בודד וללא שילוב של ניתוחים אחרים. עם זאת, פעמים רבות וכשיש צורך, משולבת גם שאיבת שומן באזור צידי

 המותניים, הירכיים או באזור אחר במהלך הניתוח לצורך עיצוב מושלם של חלק הגוף המרכזי. ניתן לשלב במהלך הניתוח גם טיפולים קטנים יחסית, כדוגמת: ניתוח עפעפיים, כריתה של שומות, ניתוח של אוזניים בולטות ושאיבת שומן מאזור הסנטר. לעיתים, כאשר הניתוח מתיחת בטן הוא פשוט, ניתן לשלב במהלכו גם ניתוח הגדלת חזה. הניתוחים הנלווים מבוצעים רק כאשר הם אינם גדולים מדיי ואינם צפויים להכביד על שלב ההחלמה.

לאחר הניתוח לרוב מופיעות נפיחות קלה ותחושת מתח, החולפות לאחר מספר ימים. בימים הראשונים לאחר הניתוח מופיעה תחושת גרד המעידה על תהליך החלמה של האזור. שינויים בתחושת העור בעיקר באזור הבטן התחתונה הם שכיחים, תהליך חזרת התחושה אל העור הוא ממושך ועשוי לערוך כמה שבועות ולעיתים גם כמה חודשים. פעמים רבות, מלווה תהליך חזרת התחושה לבטן גם בעקצוצים קלים. לאחר הניתוח יעברו הצלקות תהליך החלמה טבעי הכולל בשלביו הראשונים נפיחות ואדמומיות, המתגברות במשך כחודשיים שלושה, ולאחר מכן במהלך החודשים הבאים הן יעברו נסיגה הדרגתית ושיפור ניכר במראה. תהליך השיפור האסתטי של הצלקות לאחר הניתוח והתאמתן לגוון העור מסביב מסתיים לרוב רק לאחר כשנתיים.

מתיחת בטן לפני ואחרי 

ניתוח מתיחת בטן לפני ואחרי

 לפני ואחרי מתיחת בטן

רמת הכאב המתלווה לניתוח הכולל כריתת עור ועודפי שומן ללא הידוק שרירי הבטן, היא נמוכה מאוד ולעיתים לא קיים כאב כלל. לעומת זאת, בניתוח מתיחת בטן בו מבוצע גם הידוק של שרירי הבטן, רמת הכאב גבוהה יותר ומחייבת נטילת נוגדי כאבים מסוג אופטלגין, אלגוליזין או אדביל. נשים, שעברו ניתוח מסוג זה וגם ניתוח קיסרי, מתארות את עוצמת הכאב שחשו לאחר הניתוח כנסבל וכשליש מהכאב המתלווה לניתוח קיסרי. בנוסף לכך, תקופת ההתאוששות וההחלמה מניתוח זה התקצרה באופן משמעותי לאחר הפסקת השימוש בשיטת הנקזים. עם זאת, לאחר הניתוח, יש לחגור חגורת בטן במשך ארבעת השבועות הראשונים במטרה לתמוך בשרירי הבטן ובעור עד להדבקות הביולוגית. 

 לאור ניסיונו, יצר ד"ר וולף סולם כאב והחלמה המבוסס על תחושותיהם של מנותחות ומנותחים רבים. סולם הכאב של ד"ר וולף נועד לתת מושג על תחושת הכאב המתלווה להליך הניתוח ולשלביו השונים. הסולם נע בין 1 ל-10, כאשר 1 מציין רמת כאב מינימאלית, כדוגמת התחושה המתלווה לזריקת חיסון בישבן, ו-10 מציין רמת כאב רבה, כדוגמת הכאב המתלווה לשברים אורטופדיים לפני קיבועם. ביומיים הראשונים לאחר הניתוח, רמת הכאב היא 8 בסולם וולף ובניתוח ללא הידוק השרירים היא 3; עד כשבוע לאחר הניתוח, רמת הכאב היא 5 בסולם וולף, ובניתוח ללא הידוק השרירים היא 1; ולאחר שבוע ממועד הניתוח, רמת הכאב היא 3 בסולם וולף ובניתוח ללא הידוק השרירים לרוב לא קיים כאב כלל.
 

החזרה לשגרה לאחר הניתוח מתיחת בטן

יומיים עד ארבעה ימים לאחר הניתוח ניתן לבצע כמעט את כל פעילויות היומיום בבית. לעבודה ניתן לחזור לאחר חמישה עד 12 ימים, ולשכוח לחלוטין מהניתוח לאחר חודשיים עד שלושה חודשים.

 

הנחיות לפני הניתוח מתיחת בטן


לפני הניתוח יש להתכונן כראוי ולהקפיד על מספר כללים חשובים, כדי שהניתוח יעבור בהצלחה והתוצאה תהיה מושלמת.

 

עשרה ימים לפני הניתוח


כללי "עשה" לקראת הניתוח:

 • לפני הניתוח מתיחת בטן יש לדווח לד"ר וולף על כל תופעה בריאותית חריגה, כדוגמת: שפעת, חום, פריחה על העור או כל בעיה רפואית אחרת.
 • יש לדווח לד"ר וולף על נטילת "רואקוטן" בשנה האחרונה לפני מועד הניתוח.
 • יש לבצע את בדיקות המעבדה כפי שהורה עליהן ד"ר וולף לפני הניתוח.
 • במידת הצורך ניתן ליטול אקמול לשכוך כאבי ראש.
 • ניתן להמשיך ליטול מולטי ויטמינים שונים כרגיל.


כללי "לא תעשה" לקראת הניתוח:

 • לפני הניתוח מתיחת בטן אין ליטול תרופות המשפיעות על מערכת קרישת הדם: אספירין, וולטרן, אדויל, ויוקס, אטופן, נקסין וארטופן. בכל התלבטות לגבי תרופות אחרות, יש להתייעץ עם ד"ר וולף.
 • יש להימנע מעישון סיגריות או מוצרי טבק אחרים כחודש ימים לפני הניתוח.
 • יש להימנע ככל הניתן משתיית אלכוהול.

ערב לפני הניתוח מתיחת בטן

כללי "עשה" לפני הניתוח:

 • יש להסיר את כל איפור הפנים.
 • ניתן להשאיר את הלק על הציפורניים.
 • יש לרחוץ היטב את הגוף ובעיקר את אזור הבטן התחתונה באמצעות סבון או שמפו אנטיספטי מסוג כלשהו.סבון אנטיספטי ניתן לרכוש ללא מרשם רופא בבתי המרקחת. מנותח או מנותחת הרגישים ליוד צריכים להקפיד ולרכוש תכשיר שאיננו מכיל יוד.
 • במידת הצורך יש ליטול תרופות שהומלצו על ידי ד"ר וולף.

 

כללי "לא תעשה" לפני הניתוח:

 • אין לאכול או לשתות החל מחצות הלילה אך ניתן לצחצח את השיניים בבוקר כרגיל.יש להימנע מלעיסת מסטיק.

יום הניתוח מתיחת בטן

כללי "עשה" לפני הניתוח:

 • יש להגיע למרכז הרפואי כשעה לפני מועד הניתוח כמתוכנן.
 • יש להמתין בסבלנות, שכן לעיתים חלים עיכובים בתכנית הניתוחים המחייבים המתנה.
 • יש להצטייד מראש בתוצאות בדיקות המעבדה.
 • יש לדאוג למלווה, חבר או בן משפחה, ליום השחרור מהמרכז הרפואי.
 • יש ללבוש בגדים קלים ונוחים, הנסגרים מקדימה.
 • יש להסיר עדשות מגע.
 • יש לרחוץ שוב את הגוף ואת אזור הבטן עם תכשיר אנטיספטי מתאים.

 

כללי "לא תעשה" לפני הניתוח:

 • יש להימנע מלהביא ציוד רב או חפצי ערך לתקופת השהות במרכז הרפואי.

 

הנחיות לאחר הניתוח מתיחת בטן


גם לאחר הניתוח יש להקפיד על מילוי ההוראות השונות שניתנו על ידי ד"ר וולף. מטרתן של ההוראות היא לאפשר למנותח או למנותחת להתאושש מהר ולחזור לשגרת החיים במראה חדש ומרשים יותר.

 

יום ראשון לאחר הניתוח מתיחת בטן

 • לאחר הניתוח מתיחת בטן תהיה הבטן חגורה בחגורת בטן, ולגוף יהיה מחובר קטטר לאיסוף השתן. הקטטר יוסר יום למחרת הניתוח וחגורת הבטן תלווה אתכם במשך תקופה קצרה לאחר הניתוח.
 • לאחר הניתוח יש לנוח כמה שיותר ולהירגע.
 • הטיפול התרופתי המלווה להליך כולל טיפול אנטיביוטי מתאים, יינתן על ידי הצוות הרפואי בהתאם להוראותיו של ד"ר וולף.
 • מומלץ ביותר לשכב בערב הראשון לאחר הניתוח במינימום תנועה על הגב.
 • יש לבצע תרגילי נשימה ומומלץ לעשות הליכה קצרה של כעשר דקות אחת לשעה.

 

שבוע ראשון לאחר הניתוח מתיחת בטן

 • בשבוע הראשון לאחר הניתוח מתיחת בטן מגיעה הנפיחות באזור לשיאה ומתחילה לסגת בהדרגה.
 • כבר בשבוע הראשון לאחר הניתוח ניתן לחזור לפעילות שגרתית קלה אך יש לשמור על תזונה נכונה ומנוחה רבה מהרגיל, ולהימנע משכיבה על הבטן.
 • יש להמשיך ליטול את התרופות בהתאם להוראותיו של ד"ר וולף.
 • ניתן להתרחץ לאחר 48 שעות מסיום ניתוח ומומלץ להשתמש בשמפו עדין לתינוקות.
 • ד"ר וולף יערוך ביקורת באמצעות הטלפון מדי יום.ביקורים במרפאתו של ד"ר וולף יתקיימו לפי הצורך. בכל מקרה, יתקיים מפגש אחד לפחות במהלך השבוע הראשון לאחר הניתוח.

 

מספר שבועות לאחר הניתוח מתיחת בטן

 • מרבית הנפיחויות ושטפי הדם יחלפו תוך שבעה עד עשרה ימים מיום הניתוח.
 • חוטי התפירה נספגים מטבעם בעור ונעלמים. במקרה ויישארו מספר תפרים, יוציא אותם ד"ר וולף כשבועיים לאחר הניתוח.
 • יש להקפיד על הידוק חגורת הבטן במהלך כל שעות היממה.
 • החזרה לפעילות גופנית מאומצת, כדוגמת ריצה או ספינינג, תיעשה בהתאם להוראותיו של ד"ר וולף.
 • במשך שישה שבועות ראשונים לאחר הניתוח יש להימנע מחשיפת אזור הניתוח לשמש.לאחר מכן, יש להקפיד על שימוש בקרם הגנה מפני קרינה באזור הצלקות.

 

סיבוכים אפשריים מניתוח מתיחת בטן

ניתוח מסוג זה הינו ניתוח אסתטי שאיננו כרוך כמעט בכל סיכון. בנוסף לכך, בידיו של מנתח מיומן ומקצועי רמת הסיבוכים בניתוחים אסתטיים בכלל ובניתוח זה בפרט היא נמוכה ביותר. עם זאת, לפני קבלת ההחלטה על ביצוע ניתוח זה, חשוב ביותר להכיר את הסיכונים והסיבוכים האפשריים. שכן, הקפדה על ההנחיות השונות ושימוש בטכניקה ניתוחית עדינה וזהירה מורידות את שכיחות הסיבוכים בעת הניתוח בצורה משמעותית. כמו כן, בעת בחירת המנתח, חשוב ביותר לוודא, בנוסף לנושא הניסיון והמקצועיות, כי הוא יהיה נוכח גם במקרה וחלילה יתרחש סיבוך כלשהו בניתוח.
 
הסיבוכים והטיפול בהם בניתוח מתיחת בטן

 

 

סיבוך

שכיחות

פעולות להקטנת הסיכון

טיפול בסיבוך

המטומה –הצטברות דם

נדיר

בדיקת תפקודי קרישה, עצירת הדימום במהלך הניתוח.

ניקוז ההמטומה בניתוח חוזר קצר של 20 דקות.

סרומה – הצטברות נוזלים

קיים

בדיקה וזיהוי מוקדם של הבעיה, שאיבת שומן כטכניקה להפרדת רקמות ותפירה קפדנית מתאימה.

זיהוי מוקדם של הבעיה, ניקוז בעזרת נקזים או ניקוז חיצוני, ניתוח חוזר במידת הצורך.

נזק לעור הטבור ולבטן התחתונה לאחר הניתוח

נדיר ביותר

זיהוי מוקדם של הבעיה, הימנעות מעישון, שימוש בנקזים במידת הצורך, מעקב ושמירה על אספקת דם לאזור הטבור והבטן התחתונה, שימוש בטכניקה ניתוחית מתאימה ותפירה קפדנית.

זיהוי מוקדם של הבעיה, פתיחת התפרים להקטנת המתח, במידת הצורך ניתוח חוזר.

שינויי תחושה קבועים

נדיר ביותר

בחירה בטכניקה ניתוחית מתאימה

אין.

טרומבוזה ותסחיפים ראתיים

סיכון קלוש

זיהוי מוקדם של הבעיה, בדיקת תפקודי קרישה לפני הניתוח, מגפיים פנוימטיים לעיסוי במהלך הניתוח, שימוש בטכניקה ניתוחית מתאימה, תרגילי נשימה מיד לאחר הניתוח ובמהלך מספר ימים לאחריו, במידת הצורך שימוש בנוגדי קרישה ובמרחיבי סמפונות, ירידה מוקדמת מהמיטה, הליכה וחזרה לפעילות גופנית.

טיפול מתאים בהתאם לאופי הבעיה, כגון: פיזיותרפיה נשימתית, מדללי דם, אנטיביוטיקה וסטרואידים על פי הצורך, טיפול תומך מקומי וסיסטמי, תמיכה נשימתית ואשפוז לפי הצורך.

אסימטריה

קיים

תיאום ציפיות לפני הניתוח ושאיפה למושלמות.

במידת הצורך, ניתוח חוזר.

צלקות היפר טרופיות

נדיר ביותר

התאמת הטיפול למאפיינים הביולוגים של המנותח, מיקום של הצלקות באזורים נחבאים, טכניקת תפירת עור מושלמת.

משחות וזריקות סטרואידים לצלקות, יריעות סיליקון, רענון הצלקות.

זיהום

נדיר ביותר

הקפדה על סטריליות במהלך הניתוח, במידת הצורך שימוש באנטיביוטיקה.

טיפול מקומי וסיסטמי באנטיביוטיקה, במידת הצורך שימוש בניקוז.

 

מתיחת בטן שאלות נפוצות


ההחלטה על ניתוח זה מלווה, מטבע הדברים, בהתלבטויות, בחששות שונות ובשאלות רבות. בחלק זה ריכז עבורכם ד"ר וולף שאלות חשובות על הניתוח ואת התשובות עליהן.

 

האם יש סוגים שונים של ניתוחים כאלו?

בהחלט כן. ניתוח זה הינו שם כולל לשורה שלמה של ניתוחים בתחום, החל מניתוח הכולל כריתה מצומצמת של עור בתחתית הבטן וכלה בניתוח מקיף הכולל טיפול בכל שלושת שכבות הבטן וגם במותניים ובחלק התחתון של הגב. את הניתוח יש להתאים למאפיינים הביולוגים של כל מטופל, למצבו ולהעדפותיו. התאמת הניתוח מתבצעת בעת פגישת הייעוץ עם ד"ר וולף במרפאתו.

 

האם הניתוח מתיחת בטן כואב?

ניתוח ללא הידוק שרירי הבטן כרוך לרוב ברמת כאב נמוכה ביותר ולעיתים איננו מלווה בכאב כלל. לעומת זאת, בניתוח זה עם הידוק השרירים, רמת הכאב היא גבוהה יותר ופעמים רבות יש צורך בנטילת נוגדי כאבים שונים. בשלושת הימים הראשונים לאחר הניתוח הכאב הוא משמעותי ביותר ולאחר מכן הוא דועך בהדרגתיות ונעלם.

 

האם הניתוח מתיחת בטן כואב כמו ניתוח קיסרי?

לא. נשים, שעברו את הניתוח לאחר ניתוח קיסרי, מתארות את עוצמת הכאב שחשו לאחר הניתוח כנסבל וכשליש מהכאב המתלווה לניתוח קיסרי.

 

האם יש צורך בדיאטה מיוחדת לפני או אחרי הניתוח מתיחת בטן ?

לפני הניתוח מתיחת בטן מומלץ מאוד לשמור על משקל הגוף הטבעי. גם אנשים שירדו במשקל בצורה משמעותית צריכים לשמור על יציבות המשקל במהלך כמה חודשים לפני הניתוח. בעקבות דיאטה חריפה וירידה קיצונית במשקל, מומלץ להוסיף ויטמינים וברזל לתזונה לפני הניתוח כדי למלא את מאגרי הגוף שהידלדלו. בתקופה הראשונה לאחר הניתוח, יש להקפיד על תזונה מאוזנת הכוללת כמות גדולה של חלבונים. גם בהמשך, יש להקפיד על דיאטה מאוזנת כדי לשמור על משקל הגוף ולא לפגוע במראה האסתטי לאחר הניתוח. כאשר יש צורך, מפגיש ד"ר וולף את המועמד לניתוח עם דיאטנית מקצועית מצוות המרפאה כדי לקבל הדרכה ולקבוע תכנית תזונתית מסודרת.

 

מהם "אוזני כלב" לאחר הניתוח?

לעיתים, לאחר הניתוח נוצר עודף עור בקצות הצלקת מימין ומשמאל הגורם לבליטה קלה שנהוג לכנותה "אוזני כלב". עם זאת, ניתן לבצע פעולות שונות שמטרתן היא להקטין את הבלט בעור ולהסתירו בתוך קפלי הגוף הטבעיים. לעיתים יש צורך בכריתת עודפי העור מספר חודשים לאחר ניתוח מתיחת הבטן באמצעות הליך קצר ובהרדמה מקומית.

 

האם ניתן להיכנס להיריון לאחר הניתוח?

ניתוח מתיחת בטן זה איננו פוגע ביכולת להיכנס להיריון, אך חשוב לזכור, כי ההיריון משפיע על דופן הבטן ועלול לפגוע בתוצאה האסתטית של הניתוח. עם זאת, במקרים רבים דיווחו המטופלות של ד"ר וולף כי לאחר הניתוח, השתפרה תגובת דופן הבטן להתפתחות ההיריון ונמנעה במידה מסוימת ההתרופפות המתלווה אליו.

 

מה הקשר בין ניתוח זה ובין סרטן השד?

אחת הטכניקות לשחזור שד לאחר כריתתו כוללת נטילת רקמות שומן ועור מהבטן התחתונה ובניית שד משוחזר באמצעותן. לא ניתן לבצע שחזור שד מסוג זה לאחר ביצוע ניתוח זה, ובמקרים אלה יש לבצע שחזור שד באחת מהשיטות האחרות הקיימות בכירורגיה הפלסטית המשחזרת.

 

האם הטבור מעוצב במהלך הניתוח?

בהחלט כן. במהלך הניתוח מתיחת בטן לרוב צריך להחזיר את הטבור למקומו הטבעי לאחר המתיחה, ובהזדמנות זו ניתן לעצבו מחדש ולשפר מאוד את מראהו.

 

מתי אוכל לחזור לעבודה לאחר הניתוח מתיחת בטן ?

ככלל, רמת הכאב בניתוחים אסתטיים נמוכה יחסית לניתוחים אחרים. ישנן נשים שעוברות את הניתוח כמעט ללא כאבים, לעומתן ישנן נשים הנאלצות ליטול נוגדי כאבים במשך מספר ימים. החזרה הצפויה לעבודה לאחר הניתוח היא בתוך חמישה עד 12 ימים, כאשר כבר לאחר יומיים מהניתוח מבצעות מרבית הנשים את פעילות היומיום בבית באופן כמעט חופשי.

 

האם צפויים שינויים בתחושה לאחר הניתוח?

אחת התופעות הצפויות לאחר הניתוח מתיחת בטן היא שינוי בתחושה בבטן התחתונה. שינויי התחושה יכולים להיות מרוכזים באזור מסוים או בכמה אזורים, להיות זמניים או קבועים. לא ניתן לצפות מראש כיצד תשתנה התחושה בבטן לאחר הניתוח, אך במרבית המקרים חוזרת התחושה לעור הבטן באופן מלא לאחר מספר שבועות או חודשים. עם זאת, בערך בשליש מהמקרים ישנה ירידה קבועה בתחושה בעיקר בבטן התחתונה והמרכזית ומעל לקו הצלקת.

 

מה הסיכוי שאזדקק לניתוח חוזר במהלך השנים הקרובות?

הבטן, כמו כל איבר אחר בגוף, זקוקה לטיפוח ולתחזוקה. כאשר שומרים על משקל גוף קבוע ומקפידים על פעילות ספורטיבית לחיזוק שרירי הבטן, לרוב אין צורך בניתוח חוזר. הבטן, שלא כמו השדיים, היא איבר פחות דינמי, ולכן הצורך בניתוח חוזר בעתיד הוא נמוך ביחס לניתוחי שדיים חוזרים.

עוד על ניתוח פלסטי מויקיפדיה , מתיחת בטן

מתיחת בטן תמונות