ניתוח עיצוב הטבור


ניתוח עיצוב הטבור
ניתוח עיצוב טבור הוא אחד הניתוחים הנפוצים ביותר בעיקר בקרב נשים ובשנים האחרונות גם בקרב גברים. ניתוח עיצוב טבור מתאים לכל מי שאיננו מרוצה ממראה הטבור שלו ומעוניין בטבור מעוצב ואסתטי יותר. פעמים רבות לאחר ההיריון משנה הטבור את צורתו, נראה בולט מאוד החוצה או שמראהו הופך שמוט. מסיבה זו, ישנן נשים רבות המעוניינות לבצע ניתוח עיצוב טבור לאחר ההיריון והלידה. ישנם גם אנשים שמראה הטבור שלהם הוא בולט מאוד כבר מגיל הינקות, אחרים שצורת הטבור השתנתה אצלם במהלך השנים כתוצאה מעלייה במשקל או כתוצאה מסיבות אחרות ואחרים הסובלים מתופעת בקע בטבור הגורמת לשינוי במראהו וקרויה בלשון הרפואית "הרניה". במקרים אלה, ניתן לבצע ניתוח בטבור ולעצבו מחדש כמעט לכל צורה מבוקשת.

צורתו של הטבור ומיקומו שונים בין נשים לגברים וגם בין אדם לאדם. באופן טבעי, ישנם טבורים בצורות שונות: טבור רוחבי ובולט, טבור רוחבי ועמוק, טבור עגול ובולט, טבור זעיר ועגול וטבורים בצורות רבות נוספות. עם זאת, נהוג לחשוב, כי הטבור המושלם והאידיאלי אצל נשים הוא טבור בצורת טיפה, הנראה כבקע צר ואליפטי המתרחב בחלקו התחתון, בעוד שהטבור הגברי האידיאלי הוא טבור משוקע ועגול. את צורת הטבור לא ניתן לשנות באמצעות פעילות ספורטיבית אלא באמצעות ניתוח עיצוב טבור בלבד. ניתוח עיצוב טבור הוא ניתוח פשוט וקל יחסית, הנמשך בין 20 ל-30 דקות ואיננו מצריך אשפוז. במהלך ניתוח עיצוב טבור מבצע ד"ר וולף חתך מסביב או בתוך הטבור עצמו ומשנה את צורתו בהתאם לנדרש. התפרים בניתוח עיצוב טבור נעשים כלפי פנים, ומסיבה זו, לאחר ניתוח עיצוב טבור הצלקת איננה נראית כלל לעין. עם זאת, כאשר בנוסף לניתוח עיצוב טבור מתבצעת גם מתיחת בטן, ההליך הופך למורכב יותר וכולל כמה שלבים: הידוק של שרירי הבטן, כריתת עודפי השומן, עיצוב עודפי העור וחידוש הטבור דרך העור המתוח. לעיתים, גם כאשר קיים בקע באזור, ניתוח עיצוב טבור נמשך זמן ממושך יותר.

"סולם וולף"

לאור ניסיונו, יצר ד"ר וולף סולם כאב והחלמה המבוסס על תחושותיהם של מנותחות ומנותחים רבים. סולם הכאב של ד"ר וולף נועד לתת מושג על תחושת הכאב המתלווה להליך עיצוב טבור ולשלביו השונים. הסולם נע בין 1 ל-10, כאשר 1 מציין רמת כאב מינימאלית, כדוגמת התחושה המתלווה לזריקת חיסון בישבן, ו-10 מציין רמת כאב רבה, כדוגמת הכאב המתלווה לשברים אורטופדיים לפני קיבועם. 

סוג הניתוח ביום הראשון לאחר הניתוח עד כשבוע לאחר הניתוח
ניתוח עיצוב הטבור
רמת כאב 2 בסולם וולף
לרוב לא קיים כאב בכלל

 

צורתו של הטבור ומיקומו שונים בין נשים לגברים וגם בין אדם לאדם. באופן טבעי, ישנם טבורים בצורות שונות: טבור רוחבי ובולט, טבור רוחבי ועמוק, טבור עגול ובולט, טבור זעיר ועגול וטבורים בצורות רבות נוספות. עם זאת, נהוג לחשוב, כי הטבור המושלם והאידיאלי אצל נשים הוא טבור בצורת טיפה, הנראה כבקע צר ואליפטי המתרחב בחלקו התחתון, בעוד שהטבור הגברי האידיאלי הוא טבור משוקע ועגול. את צורת הטבור לא ניתן לשנות באמצעות פעילות ספורטיבית אלא באמצעות ניתוח עיצוב טבור בלבד.

ניתוח עיצוב טבור הוא ניתוח פשוט וקל יחסית, הנמשך בין 20 ל-30 דקות ואיננו מצריך אשפוז. במהלך ניתוח עיצוב טבור מבצע ד"ר וולף חתך מסביב או בתוך הטבור עצמו ומשנה את צורתו בהתאם לנדרש. התפרים בניתוח עיצוב טבור נעשים כלפי פנים, ומסיבה זו, לאחר ניתוח עיצוב טבור הצלקת איננה נראית כלל לעין. עם זאת, כאשר בנוסף לניתוח עיצוב טבור מתבצעת גם מתיחת בטן, ההליך הופך למורכב יותר וכולל כמה שלבים: הידוק של שרירי הבטן, כריתת עודפי השומן, עיצוב עודפי העור וחידוש הטבור דרך העור המתוח. לעיתים, גם כאשר קיים בקע באזור, ניתוח עיצוב טבור נמשך זמן ממושך יותר.


"עוד מתקופת הרנסנס נחשב הטבור בתרבויות שונות לאזור אסתטי חשוב בגוף האדם ולאחד מסמלי המיניות המובהקים. מסיבה זו, רבים מאיתנו רוצים לחשוף ולהתהדר בטבור מושלם ואליפטי, בייחוד בתקופת הקיץ.
לפני ניתוח עיצוב טבור יש להתכונן כראוי ולהקפיד על מספר כללים חשובים, כדי שהניתוח יעבור בהצלחה והתוצאה תהיה מושלמת.

עשרה ימים לפני ניתוח עיצוב טבור 

כללי "עשה" לקראת הניתוח:
 • לפני ניתוח עיצוב טבור יש לדווח לד"ר וולף על כל תופעה בריאותית חריגה, כדוגמת: שפעת, חום, פריחה על העור או כל בעיה רפואית אחרת.
 • יש לדווח לד"ר וולף על נטילת "רואקוטן" בשנה האחרונה לפני מועד ניתוח עיצוב טבור.
 • יש לבצע את בדיקות המעבדה כפי שהורה עליהן ד"ר וולף לפני הניתוח.
 • במידת הצורך ניתן ליטול אקמול לשכוך כאבי ראש.
 • ניתן להמשיך ליטול מולטי ויטמינים שונים כרגיל.
כללי "אל תעשה" לקראת הניתוח:
 • לפני ניתוח עיצוב טבור אין ליטול תרופות המשפיעות על מערכת קרישת הדם: אספירין, וולטרן, אדביל, ויוקס, אטופן, נקסין וארטופן.בכל התלבטות לגבי תרופות אחרות, יש להתייעץ עם ד"ר וולף.
 • יש להימנע מעישון סיגריות או מוצרי טבק אחרים כחודש ימים לפני ניתוח עיצוב טבור.
 • יש להימנע ככל הניתן משתיית אלכוהול.
ערב לפני ניתוח עיצוב טבור

כללי "עשה" לפני הניתוח:
 • יש להסיר את כל איפור הפנים.
 • יש לרחוץ היטב את הגוף ובעיקר את אזור הבטן באמצעות סבון או שמפו אנטיספטי מסוג כלשהו.סבון אנטיספטי ניתן לרכוש ללא מרשם רופא בבתי המרקחת. מנותח או מנותחת הרגישים ליוד צריכים להקפיד ולרכוש תכשיר שאיננו מכיל יוד.
 • במידת הצורך יש ליטול תרופות שהומלצו על ידי ד"ר וולף. 
כללי "לא תעשה" לפני ניתוח עיצוב טבור:
 • אין לאכול או לשתות החל מחצות הלילה אך ניתן לצחצח את השיניים בבוקר כרגיל.יש להימנע מלעיסת מסטיק. 
 יום הניתוח

כללי "עשה" לפני ניתוח:
 • יש להגיע למרכז הרפואי כשעה לפני מועד ניתוח עיצוב טבור כמתוכנן.
 • יש להמתין בסבלנות, שכן לעיתים חלים עיכובים בתכנית הניתוחים המחייבים המתנה.
 • יש להצטייד מראש בתוצאות בדיקות המעבדה.
 • יש לדאוג למלווה, חבר או בן משפחה, ליום השחרור מהמרכז הרפואי.
 • יש ללבוש בגדים קלים ונוחים, הנסגרים מקדימה.
 • יש להסיר עדשות מגע.
 • יש לרחוץ שוב את הגוף ואת אזור הבטן עם תכשיר אנטיספטי מתאים.

כללי "אל תעשה" לפני הניתוח:
 • יש להימנע מלהביא ציוד רב או חפצי ערך לתקופת השהות במרכז הרפואי.
גם לאחר ניתוח עיצוב טבור יש להקפיד על מילוי ההוראות השונות שניתנו על ידי ד"ר וולף. מטרתן של ההוראות היא לאפשר למנותח או למנותחת להתאושש מהר ולחזור לשגרת החיים במראה חדש ומרשים יותר.
 
יום ראשון לאחר הניתוח עיצוב הטבור
 • לאחר כל ניתוח, כולל ניתוח עיצוב טבור, יש לנוח כמה שיותר ולהירגע.
 • הטיפול התרופתי המלווה להליך עיצוב טבור, כולל טיפול אנטיביוטי מתאים, יינתן על ידי הצוות הרפואי בהתאם להוראותיו של ד"ר וולף.
 • כבר ביום הראשון לאחר ניתוח עיצוב טבור ניתן לחזור לפעילות שגרתית קלה אך יש לשמור על תזונה נכונה ומנוחה רבה מהרגיל.
שבוע ראשון לאחר ניתוח עיצוב טבור
 • מרבית הנפיחויות ושטפי הדם יחלפו תוך כמה ימים לאחר יום הניתוח.
 • יש להמשיך ליטול את התרופות בהתאם להוראותיו של ד"ר וולף.
 • ניתן להתרחץ לאחר 48 שעות מסיום ניתוח עיצוב טבור, ומומלץ להשתמש בשמפו עדין לתינוקות.
 • ביקורים במרפאתו של ד"ר וולף יתקיימו לפי הצורך. בכל מקרה, יתקיים מפגש אחד לפחות במהלך השבוע הראשון לאחר ניתוח עיצוב טבור.
מספר שבועות לאחר הניתוח עיצוב טבור
 • חוטי התפירה נספגים מטבעם בעור ונעלמים. במקרה ויישארו מספר תפרים, יוציא אותם ד"ר וולף כשבועיים לאחר ניתוח עיצוב טבור.
 • החזרה לפעילות גופנית מאומצת, כדוגמת ריצה או ספינינג, תיעשה רק כשבועיים לאחר ניתוח עיצוב טבור או בהתאם להוראותיו של ד"ר וולף.
 • במשך שישה שבועות ראשונים לאחר ניתוח עיצוב טבור יש להימנע מחשיפת אזור הניתוח לשמש.לאחר מכן, יש להקפיד על שימוש בקרם הגנה מפני קרינה באזור הצלקות. 

עיצוב טבור הוא ניתוח אסתטי שאיננו כרוך כמעט בכל סיכון. בנוסף לכך, בידיו של מנתח מיומן ומקצועי רמת הסיבוכים בניתוחים אסתטיים בכלל ובניתוח עיצוב טבור בפרטהיא נמוכה ביותר. עם זאת, לפני קבלת ההחלטה על ביצוע ניתוח עיצוב טבור, חשוב ביותר להכיר את הסיכונים והסיבוכים האפשריים. שכן, הקפדה על ההנחיות השונות ושימוש בטכניקה ניתוחית עדינה וזהירה מורידות את שכיחות הסיבוכים בעת עיצוב טבור בצורה משמעותית.כמו כן, בעת בחירת המנתח, חשוב ביותר לוודא, בנוסף לנושא הניסיון והמקצועיות, כי הוא יהיה נוכח גם במקרה וחלילה יתרחש סיבוך כלשהו בניתוח.

הסיבוכים והטיפול בהם:

סיבוך שכיחות פעולות להקטנת הסיכון טיפול בסיבוך
המטומה –הצטברות דם
נדיר
בדיקת תפקודי קרישה, עצירת הדימום במהלך הניתוח
ניקוז ההמטומה בניתוח חוזר קצר של 20 דקות
סרומה – הצטברות נוזלים
קיים
בדיקה וזיהוי מוקדם של הבעיה, שאיבת שומן כטכניקה להפרדת רקמות ותפירה קפדנית מתאימה
זיהוי מוקדם של הבעיה, ניקוז בעזרת נקזים או ניקוז חיצוני, ניתוח חוזר במידת הצורך
נזק לעור הטבור ולבטן התחתונה לאחר הניתוח
נדיר ביותר
זיהוי מוקדם של הבעיה, הימנעות מעישון, שימוש בנקזים במידת הצורך, מעקב ושמירה על אספקת דם לאזור הטבור והבטן התחתונה, שימוש בטכניקה ניתוחית מתאימה ותפירה קפדנית
זיהוי מוקדם של הבעיה, פתיחת התפרים להקטנת המתח, במידת הצורך ניתוח חוזר
שינויי תחושה קבועים
נדיר ביותר
בחירה בטכניקה ניתוחית מתאימה
אין
טרומבוזה ותסחיפים ראתיים
סיכון קלוש
זיהוי מוקדם של הבעיה, בדיקת תפקודי קרישה לפני הניתוח, מגפיים פנוימטיים לעיסוי במהלך הניתוח, שימוש בטכניקה ניתוחית מתאימה, תרגילי נשימה מיד לאחר הניתוח ובמהלך מספר ימים לאחריו, במידת הצורך שימוש בנוגדי קרישה ובמרחיבי סמפונות, ירידה מוקדמת מהמיטה, הליכה וחזרה לפעילות גופנית
טיפול מתאים בהתאם לאופי הבעיה, כגון: פיזיותרפיה נשימתית, מדללי דם, אנטיביוטיקה וסטרואידים על פי הצורך, טיפול תומך מקומי וסיסטמי, תמיכה נשימתית ואשפוז לפי הצורך
אסימטריה
קיים
תיאום ציפיות לפני הניתוח ושאיפה למושלמות
במידת הצורך, ניתוח חוזר
 צלקות היפר טרופיות  נדיר ביותר  התאמת הטיפול למאפיינים הביולוגים של המנותח, מיקום של הצלקות באזורים נחבאים, טכניקת תפירת עור מושלמת  משחות וזריקות סטרואידים לצלקות, יריעות סיליקון, רענון הצלקות
זיהום
נדיר ביותר
הקפדה על סטריליות במהלך הניתוח, במידת הצורך שימוש באנטיביוטיקה
טיפול מקומי וסיסטמי באנטיביוטיקה, במידת הצורך שימוש בניקוז

 

ההחלטה, האם לבצע ניתוח עיצוב טבור, מלווה לרוב בחשש מפני הסיכון הקיים בביצוע הליך ניתוחי ומפני מראה הצלקת לאחר הניתוח. ניתוח עיצוב טבור הוא ניתוח פשוט מאוד המתבצע בהרדמה מקומית, נמשך זמן קצר ביותר ואיננו כרוך כמעט בכל סיכון. לאחר ניתוח עיצוב טבור גם לא נותרות כל צלקות חיצוניות על העור. עם זאת, כאשר מתבצע ניתוח עיצוב טבור במקביל למתיחת בטן, נותרות צלקות, אך צלקות אלה ממוקמות באזור הבטן התחתונה וכמעט שאינן ניכרות לעין.
ההחלטה על ניתוח עיצוב טבור מלווה, מטבע הדברים, בהתלבטויות, בחששות שונות ובשאלות רבות. בחלק זה ריכז עבורכם ד"ר וולף שאלות חשובות בנושא עיצוב טבור ואת התשובות עליהן.
 
האם ישנם סוגים שונים של ניתוח עיצוב טבור?

בהחלט כן. את הניתוח יש להתאים לצורתו של הטבור, כאשר קיימים שלושה סוגי טבורים נפוצים. ניתוח עיצוב טבור בולט כתוצאה מעודפי עור – במהלך ניתוח זה מסיר ד"ר וולף את עודפי העור, ואת העור הנותר טומן בתוך בקע הטבור. ניתוח עיצוב טבור בצורת "בייגלה" – פעמים רבות עודפי העור באזור הטבור יוצרים מראה דמוי "בייגלה". ניתוח זה מתבצע גם הוא בדומה לניתוח עיצוב טבור בולט, וכמוהו כולל תפירה פנימית. טבור פחוס – הטבור הפחוס מתפתח לרוב כתוצאה מהריונות או מהצטברות קפלי עור באזור הבטן התחתונה. ניתוח זה נעשה לרוב במקביל לניתוח מתיחת בטן ובמהלכו חותך ד"ר וולף את עודפי העור ומותח אותו כלפי מטה בסמוך לקו שיער הערווה. לעיתים מבוצע ניתוח עיצוב טבור גם כתוצאה מבקע טבורי. במקרים אלה, לפני הליך עיצוב טבור מבצע ד"ר וולף הליך כירורגי לתיקון הבקע. בכל מקרה, יש להתאים את הניתוח למאפיינים הביולוגים של כל מטופל, למצבו ולהעדפותיו. התאמת ניתוח עיצוב טבור מתבצעת בעת פגישת הייעוץ עם ד"ר וולף במרפאתו.

האם ניתוח עיצוב טבור כואב?

ניתוח עיצוב טבור כרוך לרוב ברמת כאב נמוכה ביותר ולעיתים איננו מלווה בכאב כלל. לעומת זאת, כאשר מתבצע ניתוח עיצוב טבור כחלק מניתוח מתיחת בטן, רמת הכאב היא גבוהה יותר ופעמים רבות יש צורך בנטילת נוגדי כאבים שונים. בשלושת הימים הראשונים לאחר ניתוח מתיחת בטן, הכולל עיצוב טבור, הכאב הוא משמעותי ולאחר מכן הוא דועך בהדרגתיות ונעלם.

מדוע ישנן נשים רבות המבצעות ניתוח עיצוב טבור לאחר ההיריון והלידה?

אצל נשים רבות משתנה מראהו של הטבור לאחר הלידה והופך לפחוס. במהלך ההיריון, כתוצאה מגדילת הבטן והתרחבותה, נמתח העור באזור ובעקבותיו משתנה גם צורתו של הטבור. לאחר הלידה משתנה שוב הפרופורציה של הטבור, הוא הופך פחוס מאוד ואיננו תואם את מראה הבטן כתוצאה מהתרחבות העור והתכווצותו לאחר מכן. לעיתים אף מתכסה הטבור בעור רפוי מאזור הבטן העליונה. במקרים אלה מקובל לבצע ניתוח עיצוב טבור במקביל למתיחת בטן.

האם לאחר ניתוח עיצוב טבור נותרות צלקות על העור?
 
לאחר ניתוח עיצוב טבור לא נותרות כל צלקות חיצוניות על העור. חיתוך העור ותפירתו מבוצעים במרבית הפעמים בתוך שקע הטבור, ומסיבה זו, הצלקת היא פנימית ואיננה נראית לעין. עם זאת, כאשר מתבצע ניתוח עיצוב טבור במקביל לניתוח מתיחת בטן, מבוצעת התפירה בסמוך לקו הערווה. במקרים אלה נותרות צלקות באזור מוצנע זה של העור, אך גם צלקות אלה עוברות עם הזמן תהליך החלמה וכמעט שאינן ניכרות לעין.
 
מדוע במהלך ניתוח מתיחת בטן מבוצע גם הליך עיצוב טבור?

במהלך ניתוח מתיחת בטן לרוב צריך להחזיר את הטבור למקומו הטבעי לאחר תהליך המתיחה. בהזדמנות זו ניתן גם לעצבו מחדש ולשפר מאוד את מראהו.
 
מתי אוכל לחזור לעבודה לאחר ניתוח עיצוב טבור?

ניתוח עיצוב טבור נמשך לרוב בין 20 דקות לחצי שעה, ורמת הכאב המתלווה אליו היא נמוכה ביותר. מסיבה זו, ניתן לחזור לפעילות שגרתית כבר באותו יום. עם זאת, מומלץ מאוד להימנע ממאמץ גופני או מפעילות ספורטיבית במהלך השבועיים הראשונים שלאחר הניתוח. כאשר בנוסף לניתוח עיצוב טבור מתבצעת גם מתיחת בטן, לרוב החזרה הצפויה לעבודה היא לאחר חמישה עד 12 ימים ממועד הניתוח, כאשר כבר לאחר יומיים ניתן לבצע את פעילויות היומיום בבית באופן כמעט חופשי.
 
מה הסיכוי שאזדקק לניתוח עיצוב טבור חוזר במהלך השנים הקרובות?

לאחר ניתוח עיצוב טבור לרוב לא משתנה מראהו של הטבור ונשאר בצורתו החדשה והמעוצבת לצמיתות. עם זאת, לעיתים כתוצאה מהשמנה או מהריונות, עלול מראהו של הטבור להשתנות שוב. מסיבה זו, חשוב ביותר לשמור על משקל גוף קבוע ולהקפיד על פעילות ספורטיבית. 

מאמרים נוספים בתחום עיצוב הגוף

עוד מידע בנושא ניתוח עיצוב הטבור?
מלאי פרטים וניצור עמך קשר בהקדם
חיפוש:
search

התחלה בפגישת ייעוץ

להיות שלמים עם הבחירה שלכם

logo-isaps
logo-maccabi