טיפול באקנה

טיפול באקנה

אקנה (פצעי בגרות) זוהי מחלת העור השכיחה ביותר והיא אינה נחלתם הבלעדית של נערים ונערות בגיל ההתבגרות. ישנם סוגים ודרגות חומרה שונות של אקנה, השוני נובע מגיל המטופל, שינויים הורמונלים ונטיה תורשתית. אקנה יכולה להופיע בתינוקות שרק נולדו או באנשים (בעיקר נשים) לאחר גיל 40. המנגנון בו מופיע אקנה מגיל ההתבגרות והלאה הוא הפרשה עודפת של חלב (שומן) מבלוטות החלב וחסימתן באיזור קרקפת, פנים, חזה וגב.  

בלוטות החלב קיימות מלידה אך הופכות לפעילות ביתר בגיל ההתבגרות בהשפעת הורמוני המין הסטרואידלים כמו טסטוסטרון. 

הטיפול באקנה  

יש להיוועץ ברופא מומחה כי ברוב המקרים טיפול נכון ידכא את המחלה וימנע כתמים וצלקות. ישנם מספר דברים שכדאי להמנע מעשייתם, ללא קשר לסוג האקנה:
 
• להימנע מרחצת הפנים יותר מפעמיים ביום (מומלצת רחצה של הפנים בוקר וערב עם סבון עדין).
• להימנע מרחצת הפנים עם סבון מאוד חזק ואגרסיבי (מומלץ סבון עדין).
• להימנע משימוש בקרמים שומנים לפנים (מומלץ קרמים נטולי שומן על בסיס מים).
• להימנע מחיטוט בפנים והוצאת פצעים ושחורים בכח.

הטיפול תלוי בדרגת חומרת האקנה  

אקנה קלה

מורכבת בעיקר מקומודונים (ראשים) שחורים ולבנים ועור שמנוני. הטיפול צריך לשלב הפחתה של השומניות בעור וניקוי הקומודונים איזון השומניות ניתן לבצע על ידי מריחת חומרים המכילים נגזרת פעילה של ויטמין A (רטין A) ו/או טיפול בחומצה סליצילית וגליקולית. כאן המקום לשלב בטיפול פילינג המבוצע במרפאתנו המכיל ריכוזים גבוהים של חומצה סליצילית או חומצה גליקולית מה שעוזר לאיזון השומניות בעור ופתיחת ה"סתימה" (ניקוי הקומודונים). 
 
אקנה בינונית

בנוסף לקומודונים מופיעים פצעים אדומים ופצעים עם ראש מוגלתי לבן הטיפול צריך לשלב הפחתה של השומניות בעור יחד עם טיפול אנטיביוטי מקומי ו/או בכדורים כמו מינוציקלין או דוקסיצילין להפחתת כמות החיידקים והדלקת בעור. גם כאן מומלץ שילוב של הטיפולים המקומיים והכדורים האנטיביוטים עם טיפולי פילינג המבוצעים במרפאתנו לאיזון השומניות בעור והפחתת הקומודונים.
 
אקנה קשה

הפנים מכוסות בפצעים מוגלתיים, פצעים אדומים וציסטות עם נטיה להותיר צלקות. הטיפול צריך להפחית את הדלקת בעור ולהקטין את בלוטות החלב במטרה למנוע נגעים נוספים והיווצרות צלקות.
 
הטיפול המומלץ במקרה קשה זה הוא בד"כ טיפול בכדורי רואקוטן (נגזרת של ויטמין A) למשך תקופה של כחצי שנה. ניתן לשלב טיפולי פילינג עדינים במהלך הטיפול רק בצורה מבוקרת ע"י רופא מומחה.
 
הטיפול כולל אבחון של סוג האקנה ודרגת החומרה והתאמה אישית של טיפולים מקומיים או דרך הפה לפי הצורך יחד עם טיפולי פילינג ייחודיים לטיפול באקנה וכתמים לאחר אקנה. 
טיפולי הפילינג עוזרים לחדירה טובה יותר של תכשירי הטיפול המקומיים ולריפוי מהיר יותר של הפצעים הפעילים והבהרת הכתמים.
 
טיפול ייחודי בצלקות אקנה שקועות

הזרקת חומצה היאלורונית דלילה לבסיס הצלקת מה שמטשטש את הצלקת באופן משמעותי.

 

עוד מידע בנושא טיפול באקנה?
מלאי פרטים וניצור עמך קשר בהקדם
טיפולים נוספים:
חיפוש:
search

התחלה בפגישת ייעוץ

להיות שלמים עם הבחירה שלכם

logo-isaps
logo-maccabi