טיפול בנגעי עור

טיפול בנגעי עור
עור הגוף רגיש ועדין ולרבים מהאנשים ישנם נגעי עור, בין אם כתוצאה מנזקי השמש ובין אם בעקבות מחלה או בעיה גנטית או מולדת. חשוב לקבל ייעוץ רפואי מקדים לגבי נגעי העור, לבחון את מהותם ובהתאם לצורך, להסירם. לעיתים, הסרת נגעי העור באה גם כתוצאה מצורך אסתטי ולא רפואי ומדובר בהליך כירורגי נפוץ בארץ ובעולם. 

מהם נגעי העור? 

שומות בולטות או שטוחות, הנקראות בפי רוב האנשים "נקודות חן", יבלות ויראליות באזור הפנים, הידיים והרגליים, כלי דם בולטים (המנגיומות), שרכי עור עודפים באזור הצוואר, העיניים, המפשעות ובית השחי, כתמי גיל נרחבים ונגעי עור אחרים. 

שיטות הטיפול הקיימות 

ההחלטה על שיטת הסרת נגעי העור והיקפה נקבעת בהתאם לשיקולים רפואיים ומקצועיים כגון גודל הנגע, עומקו, מיקומו, מרקמו ומצבו הבריאותי של המטופל. 

קיימות שתי שיטות כירורגיות מרכזיות: 

שיטת ה- Shaving – שיטה פשוטה יחסית המתאימה להסרת נגעי עור שאינם תת-עוריים ומתבצעת תוך שמירה על קו העור. בשיטה זו מסירים את הנגע בעזרת אזמל (שיטה המזכירה מאוד את שיטת הגילוח ומכאן שמה). לאחר מכן אזור הטיפול נצרב באמצעות מחט חשמלית לשם עצירת הדימום, נמרח במשחה אנטיביוטית ולאחר מכן נערכת חבישת המקום. בשיטה זו אין צורך בתפירה והצלקת שנותרת על העור בעקבות הליך ההסרה לרוב אינה נראית לעין. 
 
שיטת ה- Excision – מיועדת להסרת נגעי עור בולטים ותת-עוריים והיא מעט יותר מורכבת בשל עומק הנגע. הסרת נגעי העור מתבצעת בחדר ניתוח אך בהרדמה מקומית ולרוב אינה דורשת אשפוז. בשיטה זו מסירים את נגע העור וגם חלק קטן מהעור שסביב הנגע. לאחר ההליך יש צורך בתפירה של החתך. 

היתרון בהסרה כירורגית של נגעי העור היא באפשרות לבצע מעקב ומשלוח דגימה למעבדה, במקרים בהם יש חשד שהנגע הינו ממאיר. 
טיפול בעזרת חנקן נוזלי - השימוש בחנקן  חנקן נוזלי יוצר גבישי קרח על נגעי עור שהורסים את הנגע העורי, הטיפול מבוצע על ידי ריסוס החנקן ישירות על הנגע באמצעות "אקדח חנקן".

השימוש בשיטה זו נוח ובטוח וניתן באמצעותה לטפל בנגעים הבאים:

• תוספי עור (SKIN TAGS) – גידולי עור קטנים, לא מסוכנים שמצויים בעיקר בבית שחי, צוואר ומפשעה.
• יבלות סבוראיות - נגעים יבלתיים בגוון חום- שחור שמופיעים בגיל המבוגר באיזורים כמו פנים, גב וחזה. 
• נגעי עור טרום סרטניים - נגעים שמופיעים על רקע חשיפה מרובה לשמש, בעיקר על עור הפנים אך גם על פני עור ידיים ורגליים. בעיקר בבעלי עור בהיר.
• יבלות וירליות – עיבוי עור שנגרם בשל גירוי העור על ידי וירוס, מופיע בעיקר באצבעות ידיים, כפות ידיים וכפות רגליים.

המקום המטופל מעלה גלד, כעבור מספר ימים הוא נושר ואז יש להימנע מחשיפה לשמש. סימן העור החדש נטמע בסביבתו בתוך שבועות עד חודשים (מותנה בצבע העור).

ברוב המקרים נגעי העור אינם מהווים סכנה בריאותית אך יש להם משמעות גדולה מבחינה אסתטית. אם יש גם לכם שומה או נגע עור שאתם כבר הרבה זמן רוצים להסיר, המרכז הרפואי דר' וולף יעניק לכם את הייעוץ ואת הטיפולים החדשניים ביותר.

השימוש בחנקן  לטיפול בנגעי עור הוא בחנקן נוזלי בטמפרטורה של 196- מעלות צלזיוס. בשימוש בחנקן נוזלי על נגעי עור העור קופא ונוצרים גבישי קרח שהורסים את הנגע העורי, הטיפול מבוצע על ידי ריסוס החנקן ישירות על הנגע באמצעות "אקדח חנקן".

נגעים עוריים בהם ניתן לטפל בחנקן נוזלי:

  • נגעי עור טרום סרטניים – נגעים שמופיעים על רקע חשיפה מרובה לשמש, בעיקר על עור הפנים אך גם על פני עור ידיים ורגליים. בעיקר בבעלי עור בהיר.
  • יבלות וירליות – עיבוי עור שנגרם בשל גירוי העור על ידי וירוס, מופיע בעיקר באצבעות ידיים, כפות ידיים וכפות רגליים. 
  • יבלות סבוראיות – נגעים יבלתיים בגוון חום- שחור שמופיעים בגיל המבוגר באיזורים כמו פנים, גב וחזה. 
  • תוספי עור (SKIN TAGS) – גידולי עור קטנים, לא מסוכנים שמצויים בעיקר בבית שחי, צוואר ומפשעה.


עוד מידע בנושא טיפול בנגעי עור ?
מלאי פרטים וניצור עמך קשר בהקדם
חיפוש:
search

התחלה בפגישת ייעוץ

להיות שלמים עם הבחירה שלכם

logo-isaps
logo-maccabi