שאיבת שומן בבטן

שאיבת שומן בבטן
26.9 | פורסם ע״י: ד״ר וולף

כמות תאי השומן בגופנו גדלה עד גיל ההתבגרות, ולאחר מכן נשאר מספרם יציב וקבוע. במהלך ההשמנה עולה נפח תאי השומן אך מספרם אינו משתנה. במהלך הניתוח אנו מסירים את אותם תאי שומן יחד עם השומן שהצטבר בהם.

מהי מטרת הניתוח?

מטרת ניתוח שאיבת שומן בבטן היא הסרת מצבורי שומן ממוקדים אשר לא צלחנו בהורדתם באמצעות ירידה במשקל ופעילות ספורטיבית, ובכך לחטב ולעצב את קווי המתאר של הגוף.

"אסור לשכוח שהמחיר האמיתי בכל ניתוח הוא לאו דווקא המחיר הכספי, ושכל ניתוח משאיר אחריו צלקות, בין אם פנימיות או חיצוניות, מוסתרות או חשופות", כך צוטט ד"ר יורם וולף, יו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית, בראיון לגבי מחירם של ניתוחים פלסטיים ובכלל זה שאיבת שומן. מחיר, שלדבריו, אינו מדיד בכל סכום כספי. "אנחנו המנתחים לא נמצאים כאן כדי למכור לאנשים חלומות, אלא לשפר את איכות החיים שלהם בצורה ניכרת" הוסיף. ואכן שאיבת שומן בטני היא בדיוק פרוצדורה שמטרתה שיפור איכות החיים.

איך מתבצע ניתוח שאיבת שומן בבטן?

ניתוח שאיבת שומן בבטן מתבצע באמצעות יצירת חתכים זעירים באזורים מוצנעים, לרוב בחלקה התחתון של הבטן. אליהם, מוחדרות צינוריות דקות המחוברות אל מכונת שאיבה מיוחדת, השואבת את תאי השומן אל כלי אחסון חיצוני. לאחר סיום השאיבה נתפרים החתכים ועל אזור השאיבה מולבשת חגורת לחץ, שנועדה למנוע הצטברות נוזלים באזור ולהאיץ את תהליך ההחלמה.

שאיבת שומן בבטן
שאיבת שומן בבטן

ההכנות הדרושות לניתוח שאיבת שומן בבטן

● צום – תתבקשו להקפיד על צום של הימנעות משתייה ואכילה, כ -6 שעות לפני הניתוח.

● עישון ואלכוהול – יש להימנע מכך כשבועיים לפני הניתוח.

● ויטמינים, מדלל דף ותוסף מזון – כשבועיים לפני הניתוח יהיה עליכם להפסיק ליטול אותם, ועם זאת יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

● חגורת לחץ – ייתכן ותתבקשו לרכוש מחוך על מנת להלביש אותו על אזור הבטן לאחר הניתוח.

● בדיקת סיכונים – יש לבצע הערכה מקצועית, האם ישנו סיכון עבורכם לשאיבת שומן בטני.

תהליך ההחלמה לאחר שאיבת שומן בבטן

החל מתום הניתוח ועד כשבועיים מסיומו, יש צורך לחגור חגורת בטן מיוחדת המסייעת, מצד אחד להפחתת הנפיחות, ומצד שני תורמת לעיצוב הגוף. בימים הראשונים לאחר ניתוח שאיבת שומן בטני אזור הניתוח יהיה מעט נפוח ובצקתי, לרוב גם עלולים להופיע שטפי דם תת עוריים וסימנים כחולים. אולם כל התופעות הללו חולפות מאליהן לאחר מספר ימים. (הצלקות בשאיבת שומן הינן קטנות, לא הייתי מתייחס אליהן כלל במאמר זה).

לאחר הניתוח עובר העור תהליך התכווצות המנסה להתאים לפרופורציה החדשה של הגוף. ככל שכמות השומן שנשאבה היא גדולה יותר, כך גם גדלה רמת ההתכווצות שאותה צריך העור לעבור. חשוב לדעת כי העור אינו מתכווץ אצל כולם באותה מידה, וכי מידת ההתכווצות תלויה בגיל ובאלסטיות של העור.

מבט לעתיד ועצה

יש לציין כי מי שעבר את הפרוצדורה הזו אינו צריך לחשוש כי יהיה עליו לעבור אותה בשנית. זאת מאחר ובאזור בו התבצעה שאיבת שומן בטני לרוב לא משמינים יותר, עקב העובדה כי מספר תאי השומן באזור בו בוצע התהליך פוחת במידה משמעותית. אולם התאים שנותרים יכולים להגדיל מעט את נפחם. לכן שאיבת שומן אינה מהווה תחליף לדיאטה ולתזונה מאוזנת, וחוסר הקפדה על תזונה נכונה עלול בהחלט להוביל להשמנה באזורים אחרים בגוף.

מהי השיטה המשולבת הכוללת גם מתיחה וגם שאיבת שומן בבטן?

מעניין לדעת שבמדינת ישראל מבוצעים מידי שנה כ-12,000 ניתוחים כירורגיים פלסטיים. מתיחת בטן היא ניתוח פלסטי שמטרתו היא חיטובה של הבטן, כי עם הגיל הבטן נהפכת ממתוחה לרפויה ובלתי אסתטית. על פי הסטטיסטיקות, ניתוחים של מתיחת בטן מהווים כ-5% מכלל הניתוחים הפלסטיים, ועם הזמן הם הופכים לפופולריים יותר ויותר. ניתוח מתיחת בטן מבוצע בהרדמה כללית, ונעשה לרוחבה של הבטן ממותן למותן, מעל קו הערווה, והיכן שהמנתח הפלסטי סימן בהכנה לניתוח. אולם, השיפור שחל בטכניקות של שאיבות השומן, והעלייה בבטיחות ניתוחים אלה, עודדה את שילובה של שאיבת שומן מהבטן בניתוח מתיחת הבטן, וכיום מדובר בשיטה מקובלת מאוד. השילוב החדשני של ניתוח מתיחת בטן הכולל שאיבת שומן מהבטן פותח ותוכנן על מנת להוות אלטרנטיבה שתהיה בטוחה יותר מניתוח מתיחת בטן רגיל. התוצאה המושגת מניתוח משולב הנה טובה יותר מתוצאתו של ניתוח מתיחת בטן רגיל, היא נעשית באופן בטוח יותר מהשיטה המסורתית, ובתקופת החלמה קצרה יותר.

השימוש בטכניקה של שאיבת רקמת השומן העודפת מהדופן של הבטן העליונה, מאפשרת למנותח ליהנות מן היתרונות של העיצוב המשופר, ומקטינה את הצורך בהרמה של השומן והפרדת העור מהדופן של הבטן. הרווח מזה הוא גדול מאוד. ניתן לנייד את העור של הבטן ללא צורך בניתוק של כלי הדם, אשר מספקים את הרקמה הזו, והאספקה המשופרת של הדם מבטיחה ריפוי טוב ובטוח יותר של הפצע, מאשר בשיטה הרגילה שאינה כוללת שאיבת שומן.

למי מיועד הניתוח המשולב?

הניתוח מיועד לכל מי שנמצא מתאים למתיחת בטן רגילה, וזה כולל אנשים לאחר ירידה במשקל או כאלה שעברו ניתוחים בריאטריים (ניתוחים לקיצור או מעקף של הקיבה). כמו כן מיועד הניתוח לנשים לאחר הריונות שבעקבותיהם הבטן שלהן נעשתה רפויה מדי, והן זקוקות למתיחתה. כאשר ישנה התייחסות לפלג הגוף המרכזי והתחתון כיחידה אסתטית רציפה, הניתוח נותן מענה עיצובי מקיף, ואינו מוגבל רק לדופן הקדמית של הבטן.

למי לא מיועד שאיבת שומן בבטן?

כמה ישראלים לדעתכם יעידו בסקר אנונימי כי הם היו מעוניינים להפטר מהשומן הבטני שלהם? על פי דו"ח ההשמנה שהתפרסם ב – 2018 אתם ממש לא לבד. יותר ממחצית האוכלוסייה בישראל סובלת מעודף משקל, על מנת להפטר מעודף המשקל, מומלץ לשלב אכילה נכונה עם פעילות ספורטיבית, ועם זאת, אם אינכם סובלים מעודף משקל משמעותי, אתם יכולים לסתייע בניתוח שאיבת שומן בבטן

על מנת לעבור שאיבת שומן בבטן עליכם לא להיות בקטגורית "עודף משקל משמעותי". במידה והינכם בקטגוריה זו, א תוכלו לבצע ניתוח לשאיבת שומן בבטן שכן הדבר יהיה כרוך בסיכון גדול. הפתרון לעודף משקל משמעותי הוא ניתוח קיצור קיבה למשל.

מחיר שאיבת שומן בבטן

מחיר ניתוח שאיבת שומן בבטן תלוי במספר גורמים: מה כמות השומן שיש להסיר, אורך הניתוח, גורמי סיכון, טכניקת הניתוח ועוד. באופן כללי מחיר הניתוחים בישראל עבור שאיבת שומן בבטן התחתונה או העליונה נע בין 10,000 שקלים לבין 22,000 שקלים.

יש לקחת את מחיר הניתוח בחשבון אך עם זאת חשוב מאוד לא לבחור את המנתח רק על פי המחיר – עדיף לפעמים לשלם מעט יותר, ולקבל את התוצאה הרצויה במיוחד כאשר מדובר בגוף הפרטי שלנו, לעומת לקבל תוצאה חלקית, או גרועה מכך, פגיעה בגוף.

תהליך שאיבת השומן בבטן

ניתוח שאיבת שומן הוא ניתוח המיועד לבעלי משקל גוף תקין אשר סובלים מהשמנה מקומית באזורי גוף ספציפיים כגון: המותניים, השיפולים של הבטן, השוקיים והקרסוליים, הירכיים, הברכיים, הזרועות, הסנטר ואצל הגברים גם בחזה. אורכו של ניתוח שאיבת שומן מהבטן נע בין שעה לשלוש שעות, וזאת בהתאם לצורך האסטטי, ולמספר האזורים בגוף אשר בהם יבוצע הניתוח. ניתן לבצע ניתוח שאיבת שומן מהבטן בהרדמה מקומית, אך בדרך כלל הניתוחים הללו מבוצעים בהרדמה כללית. על מנת למנוע מצב שבו מאזן הנוזלים של הגוף יופר ותיגרם טראומה ניתוחית, לא נהוג לשאוב מעל חמישה קילוגרם של שומן. אם ישנו צורך בעיצוב נוסף, ניתן לעשות ניתוח זה שוב כעבור חצי שנה.

טכניקת הניתוח

הטכניקה הניתוחית שבה נעשה ניתוח שאיבת השומן, מבוססת על ביצוע של מספר חתכים קטנים של כשלושה מילימטרים בעור, שדרכם מוחדר לרקמת העור נוזל, שמסייע בהפרדת השומן ומפחית את הדימום והכאב. בהמשך, מוחדרת צינורית הנקראת קנולה, אשר מחוברת למכונת שאיבה שבאמצעותה מתבצעים שאיבה ועיצוב של רקמות השומן. יצוין כי מטרת הניתוח היא לא לרוקן את האזור המנותח מכל רקמות השומן הנמצאות בו, אלא עיצובה של הרקמה והפחתה של העודפים עד שמגיעים ליעד האסתטי הרצוי.

לפני הניתוח

לפני הניתוח המטופל מתבקש לערוך בדיקות דם מתאימות. בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי, ולעתים יידרשו ממנו בדיקות נוספות, כמו בדיקת צילום חזה, בדיקת אק"ג ובדיקת טרום הרדמה, שתתבצע על ידי הרופא המרדים בבית החולים אשר בו ייערך הניתוח. כמו כן, המטופל יידרש לקנות בגד אלסטי שיתאים לתקופת ההחלמה שלו. לבישת בגד זה תקצר את תקופת ההחלמה, ותתרום להצלחתו הסופית של הניתוח.

לאחר הניתוח

אחרי הניתוח, האזור שנותח והאזורים הסמוכים אליו, יהיו קצת נפוחים ועלולים להופיע עליהם סימנים כחולים, בשל דימום קל שהינו תת עורי. כמו כן, המטופל עלול לסבול מתחושת צריבה, או מתחושה של הרדמה מקומית באותו אזור. בנוסף עשוי המטופל לחוש כאב לאחר הניתוח, שאותו ניתן למגר באמצעות משככי כאבים, ולעתים גם ניתנת למטופל אנטיביוטיקה להסרת זיהומים. החתכים הקטנים נתפרים בדרך כלל על ידי תפרים, אשר ימסו מעצמם, או יוסרו אחרי עשרה ימים. לאחר הניתוח יש צורך ללבוש בגד אלסטי מיוחד לתקופה של חודש. הבגד הזה מסייע להפחתה של הכאב והנפיחות באזור בו בוצע הניתוח, וכמו כן מסייע בעיצובה של התוצאה הסופית.

האם יש קשר בין תזונה נכונה לתוצאות הניתוח?

שאיבת שומן בבטן הוא ניתוח שבמסגרתו יוכל הרופא המנתח להסיר שכבות שומן עודפות ולעצב אזורים כמו הבטן, הירכיים, הידיים ועוד כך שיתקבל מראה חטוב ורזה. אז נכון, אמנם מדובר כאן על דרך קיצור שחוסכת כל מיני דיאטות חוזרות, נשנות ואין סופיות, כמו גם דרך שחוסכת מכם את ההשתתפות בשיעורי עיצוב וחיטוב, אבל זה לא אומר שבסוף הניתוח, כאשר תקבלו את המראה שעליו חלמתם, תוכלו להזניח את התחומים האלו.

מה הכוונה? אבל ברגע שהגעתי ליעד – השגתי את המטרה

אז נכון, לכאורה לאחר ניתוח שאיבת שומן, כאשר מתקבל המראה הרצוי, נדמה שהעבודה פוסקת, אבל ההיפך הוא דווקא הנכון – כאן העבודה דווקא מתחילה. ניתוח שאיבת שומן ותוצאותיו עלולים לרדת לטמיון אם לאחריו תחזרו להרגלים הישנים שלכם. אם בעבר הגעתם למצב שבו אתם זקוקים לניתוח שאיבת שומן בעקבות נשנושים, אכילה לא מסודרת, מחסור בביצוע פעילות גופנית ועוד, הרי שגם לאחר ניתוח שאיבת שומן שיקנה לכם את המראה שרציתם התנהגות מהסוג הזה תוביל לאותה התוצאה – השמנה וחזרה למצב הקודם.

שאיבת שומן בבטן ללא תזונה נכונה – חבל על הזמן ועל הכסף

אם אתם מתכננים לגשת לבצע ניתוח שאיבת שומן, ההמלצה היא לקחת בחשבון את הפעולות שאותן תצטרכו לבצע לאחריו. שמירה על המראה הרזה והחטוב שיתקבל בעקבות ניתוח שאיבת שומן תוכל להתבצע רק על ידי שמירה על אורח חיים נכון, הן מבחינת פעילות גופנית והן מבחינת תזונה נכונה.

עצה חשובה מד"ר וולף

עצה נוספת מספק לנו ד"ר וולף: "הכסף צריך להיות רק אחד השיקולים בבואנו לבחור את המקום שבו נבצע ניתוח או פרוצדורה. חשוב מאוד ליפול לידיים מיומנות של מומחה שעובד עם חדרי ניתוח ועם ציוד ברמה גבוהה ולא להתפתות למחיר נמוך".
לכן כאשר בודקים אופציה של שאיבת שומן, מחיר הוא רק אחד מהשיקולים שיש לקחת.

ד"ר יורם וולף, הוא כירורג פלסטי בכיר, שמאחוריו שנים רבות של ניתוחים פלסטיים. ד"ר יורם וולף מעניק למנותחיו יחס חם, ומטפל בהם במקצועיות שאין שנייה לה, משלב השיחה הראשונית ועד לאורך כל תקופת ההחלמה. אז אם הבטן שלכם רפויה ואתם זקוקים לניתוח מתיחת בטן, צרו קשר עם מרפאתו של ד"ר וולף לקבלת פרטים נוספים. וזכרו, כדי שהניתוח המשולב יתבצע על הצד הטוב ביותר, יש לעשותו אצל אדם עם ניסיון ומקצועיות בתחום של ניתוחי מתיחת בטן, המשולבים עם שאיבת שומן.

תוכן עניינים לניווט מהיר
דילוג לתוכן