הרמת עפעפיים

הרמת עפעפיים

עפעפיים נפולים, נפיחות או קפלים בעור, שקיות מתחת לעיניים, כהויות וקמטוטים גורמים לכם להיראות עייפים יותר, מבוגרים יותר וחסרי חיוניות.
העור באזור העפעפיים הוא עדין יותר משאר חלקי הפנים ולכן נוטה להיחלש ולהיפגע מהר יותר כך שעם השנים מצטברים בו עודפי עור ושומן המסגירים את תהליך ההזדקנות. כיום, נשים וגברים כאחד, בוחרים בניתוח הרמת העפעפיים העליונים, התחתונים או שניהם יחד. זהו ניתוח קטן יחסית באזור זעיר אך תוצאותיו מרשימות.

הרמת עפעפיים או בלפרופלסטיקה להשבת המראה הצעיר לעיניים

הרמת עפעפיים, הידועה גם בשם בלפרופלסטיקה, היא פרוצדורה אסתטית פופולרית המיועדת לתקן עפעפיים עליונים וגם תחתונים שצנחו או התרפו עקב תהליך ההזדקנות הטבעי. ניתוח זה לא רק משיב מראה צעיר ורענן יותר לאזור העיניים, אלא יכול גם לשפר תפקודים חזותיים במקרים מסוימים. עבור רבים, הרמת עפעפיים מציעה דרך יעילה ובטוחה לשפר את המראה הפיזי ולחזק את הביטחון העצמי.

עם התקדמות תהליך ההזדקנות, העור והשרירים סביב העיניים נוטים להתרופף ולאבד גמישות. התוצאה יכולה להיות עור עודף בעפעפיים העליונים, שלעתים צונח מעל לקפל העין ואף מפריע לראייה. באופן דומה, שקיות שומן יכולות להצטבר מתחת לעיניים, יוצרות מראה עייף או נפוח. הרמת עפעפיים נועדה לתקן תופעות אלה על ידי הסרת עודפי העור והשומן, ובמידת הצורך, חיזוק השרירים התומכים.

הרמת עפעפיים עליונים או תחתונים

בהרמת עפעפיים עליונים, ניתן להסיר עור וצלקת דרך חתך בקפל הטבעי של העפעף, כדי שיהיה קל להסתיר אותו. במקרים של עודף שומן, הכירורג עשוי גם לבצע שאיבת שומן עדינה. במהלך הרמת עפעפיים תחתונים, החתך בדרך כלל נעשה ממש מתחת לקו הריסים, או לעתים בתוך החלק הפנימי של העפעף התחתון. באמצעות פתחים זעירים אלה, ניתן להסיר או לחלק מחדש עודף עור ושומן, וליצור מראה חלק ומהודק יותר.

תוצאות טבעיות ומרשימות

אחת הסיבות העיקריות לפופולריות של ניתוח עפעפיים טמונה ביכולתה להשיג תוצאות טבעיות ומרשימות. כאשר מבוצע על ידי מנתח פלסטי מיומן, הניתוח יכול לחדש את האזור סביב העיניים מבלי ליצור מראה מתוח או מלאכותי מדי. המראה הצעיר והרענן יותר יכול להקנות למטופלים תחושה מחודשת של ביטחון עצמי וסיפוק מהמראה הכללי שלהם. רבים מדווחים שהם נראים רעננים, ערניים ואנרגטיים יותר לאחר הניתוח.

תועלת פונקציונלית לצד האסתטית

חשוב לציין כי הרמת עפעפיים עשויה לספק גם תועלות פונקציונליות מעבר לשיפור אסתטי. עבור אנשים מסוימים, עור עפעף עליון רפוי יכול ליפול לתוך שדה הראייה ולפגוע בחדות הראייה, במיוחד בראייה ההיקפית העליונה. במקרים אלה, הרמת עפעפיים יכולה להסיר את המכשול ולהשפיע לטובה על היכולות החזותיות. שיפור זה בתפקוד יכול להשפיע משמעותית על איכות החיים, בין אם מדובר בנהיגה, קריאה או פעילויות יומיומיות אחרות.

היתרונות והחסרונות

כמו בכל הליך ניתוחי, חיוני שמטופלים המשוקלים הרמת עפעפיים יהיו מודעים היטב הן ליתרונות והן לסיכונים האפשריים. בעוד שרוב המטופלים נהנים מתוצאות מספקות ללא סיבוכים משמעותיים, תמיד יש סיכון מסוים לתופעות לוואי כגון דימום, זיהום או צלקות. בחירת כירורג פלסטי מוסמך ומנוסה, יחד עם ציות להנחיות טרום ולאחר הניתוח, יכולים לסייע בהפחתת הסיכונים ובהבטחת החלמה חלקה ככל האפשר.

תוצאות הנשארות לאורך זמן

בנוסף לשיקולי בטיחות, מועמדים פוטנציאליים צריכים לשקול בזהירות גם את המטרות והציפיות שלהם מהרמת עפעפיים. בעוד שהניתוח יכול בהחלט להשיג תוצאות מרשימות, חשוב להבין שהוא לא יעצור את תהליך ההזדקנות לגמרי. עם הזמן, העור עלול להמשיך להתרופף במידה מסוימת. עם זאת, רוב המטופלים עדיין נהנים משיפור משמעותי במראה שנשמר למשך שנים רבות. ציפיות מציאותיות, יחד עם תחזוקת עור מתאימה, יכולות לעזור להבטיח שביעות רצון ארוכת טווח מהתוצאות.

סיכום

לסיכום, הרמת עפעפיים היא פרוצדורה אסתטית מועילה ויעילה עבור רבים המחפשים לחדש את אזור העיניים ולשפר את המראה הכולל שלהם. באמצעות הסרת עודפי עור ושומן ומתיחת רקמות רפויות, הניתוח יכול להשיג תוצאות טבעיות ומרשימות המחזירות את הנעורים והחיוניות לפנים. עבור מטופלים מסוימים, השיפורים בתפקודי הראייה עשויים להיות תועלת משמעותית נוספת. בהינתן בחירה זהירה של מנתח, ציפיות מעשיות וציות קפדני להנחיות, הרמת עפעפיים יכולה להיות דרך מהימנה ומספקת להשיג מראה צעיר ורענן יותר שיחזק את הביטחון העצמי ואת איכות החיים בכללותה. צרו קשר למידע נוסף.

תהליך ניתוח הרמת עפעפיים

ניתוח הרמת עפעפיים הינו אחד הניתוחים השכיחים ביותר.
ניתוח זה למעשה מסיר קפלי עור ועודפי שומן בעפעף העליון, בעפעף התחתון או בשניהם ומתבצע הידוק מחדש של שכבות העפעפיים באזור נקודת קיבועם לארובת העין.
לעתים, במקום להסיר את עודפי השומן הם מועברים לאזורים אחרים של העפעף והלחי.
במסגרת הליך ההתבגרות נוצרים עודפי שומן על העפעפיים ומתחתם ובמקביל השקיקים המפעילים את העפעפיים הולכים ונחלשים.
יתרה מזאת, העור על העפעפיים מאבד את הגמישות ולכן במקרים מהסוג הזה יש לשקול לבצע ניתוח הרמת עפעפיים.
כאשר מתבצע ניתוח הרמת עפעפיים דרך הלחמית, שהינה חלקו הפנימי של העפעף, נהוג להשלים את הטיפול בעור באמצעות פילינג לייזר.
במהלך הניתוח תיתכן תופעה נוספת בה נוצר שקע טבעי באזור המעבר בין העפעף התחתון לבין הלחי ובמקרים אלו, יתכן הצורך בהזרקת שומן עצמי או חומר מילוי אחר במטרה להחליק את העפעף.
ניתוח עפעפיים עליונים הינו הליך קל יותר מאשר ניתוח עפעפיים תחתונים
מה מתרחש במהלך הניתוח
מראה של עפעפיים שמוטות גורם לא רק להיראות מבוגרים יותר אלא עשוי להוביל למצב של צמצום שדה הראייה.
במסגרת הניתוח הרופא מבצע הסרה של רקמות השומן העודפות מאזור העפעפיים, קפלי עור ושריר רופף בעפעף העליון או התחתון.
תחילה מבצעים את החתך בעפעף העליון. המנתח מבצע חתך בעפעף העליון, ומסיר את העור העודף ורקמות שומן.
במידה ויש צורך לבצע תפרים אזי הינם תפרים עדינים במיוחד. לאחר כשבוע מהניתוח – המנתח מסיר את התפרים. לעיתים מספיק הדבקה כירורגית על מנת לסגור את החתך.
לאחר מכן, במידה וצריך, מבצעים ניתוח הרמת עפעף תחתון. גם שם מבצע המנתח חתך מתחת לריסים ומסיר את העור העודף יחד עם רקמות השומן.

מתי יש לשקול את הניתוח
יש לשקול את הניתוח כאשר מבחינים בתופעות הבאות: מראה של עפעפיים נפוחים המזכיר שקיות שומן המכבידות על העין. עודפים של עור באזור העפעפיים המובילים להפרעה במרחב הראייה.

מה חשוב לעשות טרם הניתוח
טרם הניתוח ישנם שלבים מסוימים אשר כל מטופל צריך לעבור:
סקירת עבר רפואי על המנתח לבקש מהמטופל סקירה של העבר הרפואי שלו על מנת לדעת האם ישנן מחלות מהן סבל בעבר כמו מחלות של לב או כלי דם או בלוטת התריס.
יתרה מזאת, המנתח יבקש מידע מפורט על התרופות אשר המטופל לוקח באופן קבוע.

ביצוע בדיקה גופנית
נוסף על כך, לפני הניתוח יש לעבור בדיקה גופנית מקיפה אשר כוללת בין היתר בדיקת ראייה וכן בדיקת יכולת ייצור דמעות וכן בדיקת תנועה של העיניים.

ביצוע צילומים
רגע לפני הניתוח המנתח יצלם את העפעפיים ממספר זוויות שונות- הצילום יסייע לו לתכנן את הניתוח בצורה טובה.

תופעות לוואי
תופעות הלוואי בעקבות ניתוח הרמת עפעפיים כוללים שטפי דם תת עורי ובצקות מסביב לעיניים. בנוסף העיניים יהיו רגישות, ידמעו ואף אולי טשטוש קל בראיה.

סולם הכאב של ד"ר וולף:

לאור ניסיונו הרב, יצר דר' וולף סולם כאב והחלמה המבוסס על נתונים שהתקבלו ממטופליו הרבים, שנועד להעניק מידע על התחושה הצפויה לאחר הניתוח. הסולם נע בין 1 ל- 10 (1 – רמת כאב מינימלית, זהה לתחושת כאב מזריקת חיסון 10 – רמת כאב גבוהה, הזהה לכאב המתלווה לשבר אורטופדי לפני קיבוע).

סוג הניתוח
ניתוח הרמת עפעפיים
יומיים ראשונים לאחר הניתוח
רמת כאב 4 בסולם וולף
עד כשבוע לאחר הניתוח
רמת כאב 2 בסולם וולף
לאחר שבוע ממועד הניתוח
רמת כאב 1 בסולם וולף
חזרה לשגרה

התאוששות מהירה ומוצלחת לאחר ניתוח הרמת עפעפיים תלויה מאוד בהקפדה על מילוי הוראותיו של דר' וולף, שנועדו לאפשר לכם להתאושש במהירות ולחזור אל שגרת חייכם במראה חדש, מטופח וצעיר יותר.
ביום הראשון שלאחר ניתוח הרמת עפעפיים:
• לאחר הניתוח יונחו על העיניים כריות קרות לשיפור ההרגשה. הכריות יוחלפו מדי פעם כדי לשמור על הצינון ויוסרו למחרת הניתוח. לאחר הסרת הכריות מהעיניים, ההרגשה תהיה קלילה ונוחה יותר.
• לאחר כל ניתוח, כולל ניתוח העפעפיים, יש לנוח כמה שיותר ולהירגע.
• הטיפול התרופתי המתלווה להליך ניתוח העפעפיים כולל טיפות עיניים, ויינתן על ידי הצוות הרפואי בהתאם להוראותיו של ד"ר וולף.
• מומלץ ביותר לשכב בערב הראשון לאחר ניתוח העפעפיים במינימום תנועה על הגב ועם הראש מורם באמצעות שתי כריות.
בשבוע בראשון לאחר ניתוח העפעפיים:
• בשבוע הראשון לאחר הניתוח, הנפיחות באזור הניתוח מגיעה לשיאה ומתחילה לסגת בהדרגה.
• לאחר פילינג של העפעפיים יש לשמן את איזור הקילוף באמצעות שמן רפואי.
• כבר בשבוע הראשון לאחר ניתוח העפעפיים ניתן לחזור לפעילות שגרתית קלה אך יש לשמור על תזונה נכונה, מנוחה רבה מהרגיל ולשכב על הגב כשהראש מורם באמצעות שתי כריות.
• יש להמשיך ליטול את התרופות בהתאם להוראותיו של ד"ר וולף ולהשתמש בטיפות עיניים במשך שלושת הימים הראשונים.
• ניתן להתרחץ לאחר 48 שעות מסיום הניתוח, ומומלץ להשתמש בשמפו עדין לתינוקות.
• ד"ר וולף יערוך ביקורת באמצעות הטלפון מדי יום. ביקורים במרפאתו של ד"ר וולף יתקיימו לפי הצורך. בכל מקרה, יתקיים מפגש אחד לפחות במהלך השבוע הראשון לאחר ניתוח העפעפיים.
מספר שבועות לאחר ניתוח העפעפיים:
• מרבית הנפיחויות ושטפי הדם יחלפו תוך שבעה עד עשרה ימים מיום הניתוח.
• הוצאת חוטי התפירה תתבצע במרפאתו של דר' וולף כארבעה עד שישה ימים לאחר הניתוח.
• לאחר שבועיים מיום ניתוח העפעפיים ניתן להשתמש בתכשירים קוסמטיים לריכוך ולטשטוש סימני הניתוח שעדיין לא חלפו.
• החזרה לפעילות גופנית מאומצת תעשה בהתאם להוראותיו של ד"ר וולף.
• במשך שישה שבועות ראשונים לאחר ניתוח העפעפיים יש להימנע מחשיפת אזור הניתוח לשמש. לאחר מכן, יש להקפיד להשתמש בקרם הגנה מפני קרינה לעור הפנים.

תהליך ההחלמה

ההחלמה מניתוח הרמת עפעפיים לרוב איננה כרוכה בכאב לרוב, בנוסף, רמת אי-הנוחות לאחריו נמוכה יחסית לניתוחים אחרים.
התחושה אותה מתאר דרך הלחמית יש צורך בשימוש בג'ל ובטיפות עיניים העלולים לגרום לטשטוש קל בראייה אשר יחלוף לאחר מספר ימים.
חשוב ביותר להשתמש בדמעות מלאכותיות כאשר סגירת העפעפיים איננה מושלמת וכל עוד קיימת תחושה של צריבה בעיניים.

לאחר ניתוח עפעפיים תחתונים דרךים המנותחים במהלך הימים הראשונים לאחר ניתוח עפעפיים היא של צריבה קלה המלווה בתחושת נפיחות וקושי מסוים בסגירת העפעפיים.
התופעות השכיחות למדי לאחר ניתוח עפעפיים ואשר חולפות תוך מספר ימים הן נפיחות מסוימת של העפעפיים, שטפי דם תת עוריים, תחושת מתח, קושי מסוים בסגירת העפעפיים. צריבה באזור קילוף העור תיתכן במקרים בהם נעשה גם טיפול פילינג.
בניתוח עפעפיים תחתונים המבוצ הלחמית תיתכן גם נפיחות קלה באזור שקיות העיניים מתחת לעפעפיים ולעיתים גם הפרשה אדמדמה שמקורה באזור חתך הניתוח בצד הפנימי של העפעף.
גם תופעות אלה חולפות לאחר מספר ימים.
יומיים עד ארבעה ימים לאחר ניתוח עפעפיים ניתן לבצע כמעט את כל פעילויות היומיום בבית.
לעבודה ניתן לחזור לאחר שבעה עד עשרה ימים ותוך חודש עד חודשיים ניתן לשכוח לחלוטין מהניתוח.

סיבוכים אפשריים

מדובר בניתוח אסתטי שכמעט ואיננו כרוך בסיכון וכאשר הניתוח מבוצע בידיו של מנתח מיומן ומקצועי רמת הסיבוכים בניתוחים אסתטיים בכלל ובניתוח הרמת עפעפיים בפרט היא נמוכה ביותר שכן הקפדה על ההנחיות השונות ושימוש בטכניקה ניתוחית עדינה וזהירה מפחיתות את שכיחות הסיבוכים בעת ניתוח עפעפיים באופן משמעותי.
לפני קבלת ההחלטה על ביצוע ניתוח הרמת עפעפיים, חשוב ביותר להכיר את הסיכונים והסיבוכים האפשריים.

שאלות נפוצות

האם הקמטים על פני העפעף העליון ייעלמו?
מרבית הקמטים ייעלמו אך חלקם לא. הסרה מרבית של קמטים במהלך הניתוח מחייבת כריתה מדויקת של כמות העור העודפת ובנוסף, ישנם מקרים בהם יש צורך לבצע פילינג של אזור העפעפיים התחתונים במטרה להחליקם לגמרי.
לעיתים, לא ניתן יהיה להעלים לחלוטין את הקמטים ללא ביצוע ניתוח מתיחת הפנים, מידע מלא המותאם אישית למצבך יימסר על כך בפגישת הייעוץ עם הרופא.
לאורך כמה שנים לאחר ניתוח הרמת עפעפיים המראה נשמר?
ככל איבר אחר בגוף, גם העפעפיים הינם דינאמיים ומשתנים עם הזמן ולמנתח הפלסטי, מקצועי ככל שיהיה, אין שליטה על תהליכי ההזדקנות הטבעיים. עם זאת, באמצעות מיומנות וניסיון רב, יכול המנתח להחזיר את גלגלי הזמן בממוצע בשבע עד עשר שנים אחורה ולאפשר נקודת התחלה טובה יותר להמשך התהליך הטבעי של ההתבגרות.
האם הצלקות על פני העפעפיים העליונים נראות לעין לאחר ניתוח עפעפיים?
אזור העפעפיים העליונים הוא אחד מהמקומות בגוף המתגברים באופן יעיל במיוחד על הופעת הצלקות. מסיבה זו, במרבית המקרים בחלוף מספר חודשים מיום הניתוח הצלקות כמעט ואינן ניתנות לזיהוי.
אם ניתוח הרמת עפעפיים נחשב לקל יחסית, מדוע לאחריו יש לצאת לחופשה של כשבוע מהעבודה?
מספר ימים לאחר הניתוח ההרגשה משתפרת מאוד וניתן לשוב בהדרגה לשגרת היום-יום. עם זאת, בכ- 30% מהמקרים, לאחר הניתוח נגרמים שטפי דם תת עוריים באזור העפעפיים, הגורמים לעור העפעף לשנות את צבעו לכחול, הנראה כמו "פנס" קטן בעין. שטפי הדם חולפים תוך 5 עד 10 ימים, אך במהלך ימים אלה מעדיפים מטופלים רבים להמנע מחשיפה בציבור.
מהו ניתוח עפעפיים ללא חתך או "ניתוח בלייזר"?
ניתוח עפעפיים ללא ביצוע חתך או בשמו השני "ניתוח עפעפיים בלייזר" מבוצע בעפעפיים התחתונים בלבד.
מדובר בשיטה חדשה יחסית הקרויה בלשון הרפואית "Transconjuctival Blepharoplasty" במסגרתה מבוצע הניתוח דרך הלחמית בצידו הפנימי של העפעף מתחת לשקיות העיניים וללא כל צורך בחיתוך העור.
יתרונותיה של השיטה החדשה הם בעיקר הימנעות מצלקות בעור וקצב ריפוי והבראה מהירים יותר.
עם זאת, השיטה מתאימה רק למקרים בהם עודף העור וקפליו בשקיות מתחת לעיניים הם מועטים יחסית. ד"ר וולף מבצע ניתוח עפעפיים תחתונים בשיטה זו בכ-60% מהמקרים.

דילוג לתוכן