טרנסג'נדר (FTM)

טרנסג'נדר הוא מונח כולל לאנשים שהזהות המגדרית והביטוי המגדרי שונה מהמגדר אליו שויכו בלידתם. ההערכה היא שאחוז הטרנסג'נדרים באוכלוסייה עומד על 0.25-1%. טרנסג'נדרים היו קיימים בתרבויות וחברות רבות לאורך ההיסטוריה אך אנשים אלו נתפסו באופן שונה בזמנים שונים ותרבויות שונות.

בפני טנסג'נדרים עומדים אתגרים ייחודיים כגון דעות קדומות, אפליה, הטרדה ואלימות. אפילו מציאת ספקי שירותי בריאות רגישים תרבותית היא מורכבת. חוסר ההתאמה בין אנטומית איברי המין לבין הייצוג המגדרי יכולה ליצור קושי בקבלת שירותים רפואיים, טיפול סיעודי או אפילו הסדרי קבורה מתאימים. אנשים הנוטלים על עצמם מעבר מגדרי מאוחר יותר במהלך בחייהם, נוטים לחוות יותר קשיים הנוגעים למצב רפואי מאלו שעברו זאת בגיל צעיר יותר.

מידת שביעות הרצון של הפרט ממגדריותו החיצונית מגוונת. רבים מהטרנסג'נדרים חשים דיספוריה מגדרית ומחפשים טיפולים הורמונלים, ניתוחים לשינוי מין או פסיכותרפיה להקלה. לא כל הטרנסג'נדרים מעוניינים בטיפולים אלו וחלקם אינם יכולים לקבלם עקב מגבלות כלכליות או רפואיות. עיצוב חזה גברי הוא מרכיב מרכזי בתהליך האישור המגדרי בטרנסג'נדרים.  ניתוח זה יכול להתבצע בטכניקות ניתוחיות מגוונות וההחלטה על הטכניקה הניתוחית וחתכי הניתוח נקבעת על פי מדדי השד והעור.

ניתוח לכריתת שדיים הוא בדרך כלל הניתוח הראשון ולאחריו מתבצעת לעתים סדרה ארוכה של ניתוחים.  בהיותו ניתוח ראשון יש לו השפעה על המשך התהליך וחשוב מכך מקל על החיים כגבר, בייחוד כשהשדיים גדולים. הניתוח מהווה רק אלמנט אחד מתהליך שינוי המין, הנעשה במסגרת רב תחומית ומבוסס על טיפול משותף של מומחים מנוסים. נהוג להתחיל בטיפול הורמונלי עם טסטוסטרון קודם לניתוח.  שינויים בגוון הקול עקב טיפול זה הם למעשה בלתי הפיכים ולכן מעצימים את חווית החיים במגדר הנבחר, בניגוד למגדר המולד. יכולות להיות לכך גם השפעות מועילות על ניוון רקמת השד. יש כאלו העוברים ניתוח לפני הטיפול ההורמונלי עקב שדיים גדולים ובולטים שלא ניתן להסתירם באופן משביע רצון על ידי אגידה.

יצירת מתאר בית חזה הוא שלב חשוב בתהליך האישור המגדרי לטרנסג'נדרים ויכול להקל על המעבר לחיים כגבר. ניתוחי חזה בטרנסג'נדרים מהווים אתגר אסתטי עקב נפח השד, צניחת השד, גודל ומיקום העטרה והפטמה, כמות העור העודף ושינויים במרקם העור. אגידת שדיים, הנפוצה ביותר בטרנסג'נדרים, עלולה לגרום לאיבוד גמישות העור ובכך מחייבת הסרה נוספת של עור. איכות וגמישות העור הם גורמים חשובים בבחירת הטכניקה הניתוחית. שיקולים טכניים הקשורים בכריתת שד תת עורית (subcutaneous mastectomy) כוללים שימור השומן התת עורי של מתלי העור, שימור הפציה הפקטורלית ושחרור הקפל התת שדי.

ניתוח חלק עליון – להרגיש בנוח עם עצמך

ניתוח השטחת חזה עליון, הידוע גם בשם הקטנת חזה עליון, הוא הליך כירורגי שנועד להקטין את הגודל והנפח של חלקם העליון של השדיים. הליך זה מבוקש לעיתים קרובות על ידי נשים בעלות חזה המרגיש להן גדול מדי או לא פרופורציונלי לגופן, מה שעלול לגרום להן לאי נוחות פיזית, חוסר ביטחון עצמי, וקושי למצוא בגדים המתאימים לפרופורציית הגוף שלהן. בנוסף, זהו ניתוח שלעיתים מתבצע כדי לסייע לאנשים המשתייכים לקהילת הלהטב"ק, להרגיש שלמים יותר עם הגוף שלהם.

כיצד מתבצע ניתוח עליון?

ישנן מספר טכניקות שונות שניתן להשתמש בהן לביצוע ניתוח עליון להשטחת חזה, בהתאם לצרכים ולמטרות הספציפיות של המטופלת. הטכניקה הנפוצה ביותר כוללת ביצוע חתך סביב העטרה והסרת עודפי עור, שומן ורקמות מהחלק העליון של השד. המנתח עשוי גם למקם מחדש את הפטמה ליצירת מראה טבעי יותר של השד.

במקרים מסוימים, המנתח עשוי להשתמש גם בשאיבת שומן כדי להסיר עודפי שומן מאזור השד. זה יכול לעזור ליצור קווי מתאר מוגדרים יותר לשד העליון.

איך נראית תקופת ההחלמה?

ההחלמה מניתוח עליון להשטחת חזה נמשכת בדרך כלל מספר שבועות, שבמהלכם המטופלת עלולה לחוות נפיחות, חבורות ואי נוחות. חשוב לעקוב אחר הוראות המנתח לטיפול והחלמה כדי להבטיח את התוצאות הטובות ביותר האפשריות וכמה שפחות קשיים בהסתגלות למצב החדש.

מדוע זהו ניתוח פופולארי?

ניתוח השטחת חזה עליון יכול להוות פתרון יעיל לנשים שאינן מרוצות מגודל וצורת החזה שלהן. הוא יכול לעזור לשפר את הביטחון העצמי שלהן ולהקל על אי הנוחות הפיזית שהן חוות. יתרונות אלו הופכים את הניתוח לאופציה אטרקטיבית עבור נשים רבות. עם זאת, כמו בכל הליך כירורגי, ישנם סיכונים וסיבוכים אפשריים, ולכן חשוב לשקול היטב את היתרונות והחסרונות הפוטנציאליים לפני קבלת החלטה.

מה חשוב לעשות אם רוצים לגשת לניתוח עליון?

אחד הדברים החשובים ביותר שיש לעשות הוא לאתר רופא מנתח או רופאה מנתחת מקצועיים ונעימים שיקלו על התהליך ויבצעו את הניתוח באופן קשוב, בטוח ומדויק. בחירה באחד או אחת כאלו תבטיח שתגיעו להליך כשאתם מוכנים בכל ההיבטים לשינוי הגדול והמיוחל שאתם עתידים לחוות.

דילוג לתוכן