מילוי קמטים

הליך מילוי קמטים שייך לתחום הרפואה האסתטית והוא נחשב לטיפול יעיל ביותר בתופעת הזדקנות העור, כמעט ללא נטילת סיכונים מיותרים. הקמטים המופיעים על עור פנינו לאורך השנים נגרמים כתוצאה משילוב בין גורמים פנימיים וחיצוניים כאחד. מבחינה פנימית, נגרמים קמטי הפנים כתוצאה מהתהליך הטבעי של התבגרות הגוף האנושי, ומבחינה חיצונית נגרמים הקמטים משורה ארוכה של גורמים שונים, כדוגמת: חשיפה ממושכת לקרינת השמש, עישון וזיהום אוויר. מילוי קמטים הוא שם כולל למספר שיטות טיפול שמטרתן להעלים את קמטי הפנים.

מילוי קמטים – לחדש את הנעורים
שלא כמו בעבר, היום ישנן שיטות רבות ברפואה האסתטית באמצעותן ניתן להתמודד עם בעיית הקמטים. מילוי קמטים כולל סידרה של טיפולים שונים הכוללים החלקה של הקמטים באמצעות מילויים בחומרים שונים. הליך מילוי קמטים מאפשר לחדש את מראה עור הפנים, להחליק את הקמטים ולהשיב את גלגל הזמן אחורה כמעט ללא נטילת סיכונים. מסיבה זו, הפך הליך מלוי קמטים לנפוץ ביותר בשנים האחרונות, כאשר הוא מחליף שיטות מסורתיות ומורכבות יותר להחלקת קמטים, כדוגמת הניתוח הוותיק של מתיחת פנים. שלא כמו ניתוח מתיחת פנים, טיפול מילוי הקמטים הוא פשוט ומהיר, טיפול זה אורך לכל היותר כמה דקות ואיננו מלווה כמעט בתופעות לוואי שונות. בניגוד לניתוח מתיחת פנים, טיפול מילוי קמטים גם איננו כרוך בסיכונים כמעט ואיננו דורש שלבי החלמה שונים.

מילוי קמטים – הליך הטיפול וחומרי מילוי
טיפול מילוי קמטים מתבצע, כאמור, באמצעות הזרקה של חומרים שונים אל אזורי הקמטים בפנים. לפני ביצוע ההזרקה נהוג במרבית המקרים למרוח על האזור המיועד חומר אלחוש המונע את תחושת הכאב. לאחר טיפול מילוי הקמטים ניתן לשוב מייד לשגרת החיים. את קמטי הפנים ניתן למלא בחומרים שונים בהתאם למפורט.

בוטוקס – הזרקת בוטוקס היא שיטה מנפוצה להחלקה של הקמטים באזור שורש האף, המצח והעיניים. הבוטוקס הוא, למעשה, רעלן הגורם לשיתוק שרירי ההבעה באזורי ההזרקה ובעקבותיו להיעלמות קמטי ההבעה לתקופה של עד שישה חודשים.


מילוי קמטים – באמצעות חומצה היאלורונית – חומצה היאלורונית מהיא חומצה טבעית הנמצאת ברקמות החיבור של הגוף. חומצה זו משמשת כמצע לקולגן ולסיבים אלסטיים בגוף, ומאפשרת שמירה על מראה עור גמיש ורענן. כתוצאה מתהליך ההתבגרות פוחתת כמות החומצה היאלורונית הטבעית בגוף ובשל כך נוצרים קמטים על פני העור. באמצעות מילוי קמטים בחומצה היאלורונית ניתן לטפל בקמטי הפנים לתקופה של עד שנה וחצי בממוצע.

פיסול הפנים הינה פעולה המזכירה פעולתו של אמן המפסל דיוקן. זהו תהליך שדורש ראיה מרחבית של מבנה הפנים והבנה מעמיקה של השינויים העוברים עליהם עם השנים, לתכנון הטיפול המתאים נדרשת גם ראיה אסתטית מתקדמת. למעשה מדובר בתהליך עיצוב הפנים ללא ניתוח. ירידה בנפח העור מתרחשת באורח טבעי עם הגיל. הגדלת התמיכה מתחת לעור מושגת בעזרת הזרקת חומרי מילוי לרוב חומצה היאלורונית אשר מוזרקת הן ליצירת נפח והן לתוך הקמט עצמו. החומצה ההיאלורונית מיושמת בדרגות סמיכות שונות בהתאמה לעומק הקמט ולנפח החסר. תהליך ההזרקה ומילוי הקמטים הוא פשוט, קל ובטוח כאשר הוא מבוצע בידיים מיומנות.
הטיפול מיועד לתוספת נפח בלחיים, לעיצוב קו הלסת או לטיפול בקמטים המודגשים בצידי הפה והאף (נזולביאל ומריונטה). לפני הטיפול נמרחת משחת אילחוש על אזורי הטיפול, אין צורך בהכנה מיוחדת בבית.

במהלך הטיפול ומיד אחריו נתתכן תחושת אי נוחות בעת ההזרקה, הופעה של אדמומיות, מתתכן נפיחות קלה ו/ או סימנים כחולים (המטומות) באזורי ההזרקה,
משך הטיפול כ- 20-30 דקות, התוצאות נראות תוך כדי ההזרקה ומיד לאחריה. התייצבות התוצאה לאחר כשבועיים, התוצאות נותרות בין שנה לשנתיים.

סיכונים
זיהום מקומי באזור ההזרקה לא שכיח אם הפעולה מתבצעת בתנאים נקיים.
יתכן דימום מקומי באזור ההזרקה, יתכנו חבורות באזור ההזרקה שייעלמו בתוך מספר ימים, יצירת תגובה דלקתית או אלרגית לחומצה ההיאלורונית (נדיר).

טיפולי העלמת קמטים הפכו לנפוצים ביותר במהלך העשור האחרון. היווצרות קמטים על עור פנינו תלויה בגורמים חיצוניים ופנימיים, כדוגמת: חשיפה לקרינת השמש, עישון, זיהום אוויר ונטייה גנטית, והיא בלתי נמנעת. הקמטים הם חלק טבעי ובלתי נפרד מהתבגרות העור, ובמוקדם או במאוחר הם יופיעו כחריצים זעירים בזוויות עינינו, במצח וסביב הפה. עם השנים ילכו חריצים אלה ויעמיקו. עם זאת, היום כבר אין צורך להשלים עם המצב, כאשר ניתן בהחלט להחליק את העור ולהשיב לו את חיוניותו באמצעות סידרה של טיפולי העלמת קמטים, השייכים לרפואה האסתטית. בתחום זה ישנן היום שיטות רבות ומגוונות, כדוגמת: טיפולי פילינג, הזרקת בוטוקס, מילוי קמטים וגם ניתוח למתיחת פנים. את שיטת העלמת הקמטים הרצויה יש לבחור ביחס למשתנים שונים, כדוגמת: העדפות אישיות, עומק הקמטים ומצבו הכללי של עור הפנים.

העלמת קמטים באמצעות טיפולי פילינג
אחת הדרכים הנפוצות מאוד לטשטוש קמטי הפנים או אפילו העלמת קמטים היא באמצעות טיפולי פילינג. היום ישנם טיפולי פילינג מסוגים שונים, כאשר מטרתם היא לקלף את שכבות העור החיצוניות ולחשוף שכבת עור חדשה, חלקה ורעננה יותר. השיטות הנפוצות של העלמת קמטים באמצעות פילינג הן: שימוש בקרן לייזר, פילינג כימי או פילינג מכאני. את השיטה המתאימה יש לבחור ביחס למצב עור הפנים, לעומק הקמטים ולתוצאות הרצויות. טיפול העלמת קמטים זה מתבצע בהרדמה כללית או מקומית, בהתאם לשיטה שנבחרה.

העלמת קמטים באמצעות חומרי מילוי
שיטה נוספת של העלמת קמטים היא שימוש בחומרי מילוי שונים. בשיטה זו מוזרק חומר מילוי כלשהו אל העור, במטרה להשיב לו את נפחו, להחליקו ולחדש את מראהו. תחום העלמת קמטים זה כולל שימוש בחומרי מילוי סינתטיים או טבעיים, כאשר לכל אחד מהם ישנם יתרונות וחסרונות. העלמת קמטים באמצעות מילוי חומרים סינתטיים כדוגמת סיליקון נשמרת לצמיתות, אך באותה מידה, היא בלתי הפיכה. לעומתה, העלמת קמטים באמצעות חומרי מילוי טבעיים, כדוגמת חומצה היאלורונית היא טבעית ויעילה מאוד, אך תוצאותיה הן זמניות בלבד. בשתי השיטות מבוצע הליך הטיפול בקמטים באמצעות הזרקת החומרים לשכבה התת עורית, לרוב תחת הרדמה מקומית.

העלמת קמטים באמצעות בוטוקס
שיטה פופולארית נוספת להעלמת קמטים ולחידוש עור הפנים היא באמצעות הזרקת בוטוקס. טיפול הזרקת בוטוקס מתאים לקמטי ההבעה בעיקר באזור המצח, בזוויות העיניים ובשורש האף. שכן, הזרקת הבוטוקס, שהוא רעלן, לאזורי פנים נבחרים גורמת לשיתוק שרירי ההבעה וכתוצאה מכך להחלקת הקמטים הנובעים מהם. טיפול הזרקת בוטוקס נמשך בין עשר ל-20 דקות, ונעשה באמצעות מחט דקה וקצרה מאוד. עם זאת, תוצאות טיפול העלמת קמטים זה גם הן זמניות, ונשמרות בממוצע לתקופה שבין ארבעה לשישה חודשים.

העלמת קמטים באמצעות הזרקת שומן עצמי
העלמת קמטים ניתן לבצע גם באמצעות טיפול הזרקת שומן. בשיטה זו נשאב שומן מאחד מאזורי הגוף, כדוגמת: הירכיים, הבטן או העכוז, ומוזרק לעור הפנים במטרה להחליקו ולחדש את מראהו. טיפול העלמת קמטים זה נמשך בין שעה לשעה וחצי, כאשר יתרונו המשמעותי הוא היעדר סכנת דחייה. עם זאת, לא ניתן לצפות את תוצאות הטיפול מראש ולעיתים רקמת השומן פשוט נספגת חזרה בגוף והקמטים אינם נעלמים.

IMG 20220224 WA0020
IMG 20220224 WA0021
איך מילוי קמטים עובד?

מילוי קמטים הוא תהליך פשוט וקצר, שאורך לכל היותר שלושים דקות.
הוא אינו תלוי בשום פעילות כירורגית, אלא בהזרקת חומרים חיצוניים בלבד.
בטיפול הכנה לפני מילוי קמטים במקרים רבים המטפל מורח גם חומר מאלחש לפני הטיפול, או שהחומר המאלחש כבר נמצא בזריקת הטיפול עצמה, וכך הופך התהליך לקל עוד יותר. ניתן לבצע מילוי קמטים הן בקמטי ההבעה (בסביבת העיניים, בזוויות הפה, מעל השפתיים, ועוד) והן בקמטי הגרביטציה (במרכז המצח, בין הגבות ובצידי האף), כאשר לכל אחד מהסוגים יש חומרים למילוי קמטים המתאימים לו.
החדרת החומרים נעשית על ידי זריקה בתוך הקמט, והטיפול משַווה לעור מראה צעיר וחלק.
אפשר לשוב לשגרה מיד לאחר מכן, ומומלץ להגיע לביקורת לאחר מספר ימים.

מהם החומרים בהם משתמשים למילוי קמטים?

חומרי מילוי הקמטים מתחלקים לשני סוגים: חומרים בעלי השפעה לטווח ארוך מאד ואפילו קבוע, וחומרים בעלי השפעה לטווח קצר יותר – בני תקופה של כשנה.
החומרים המשמשים לביצוע מילוי קמטים קבוע הם לרוב סינתטיים, דוגמת סיליקון, ארטיפל, ארטיקול וביו אלקמיד.
ואילו בתחום חומרי המילוי לטווח קצר יותר ישנן עשרות אפשרויות, כאשר המומלצת ביותר היא חומצה היאלורונית – המקובלת מאד כיום ודורשת טיפול חד פעמי. חומר מומלץ נוסף הוא הרדיאס – שעמידותו ארוכה יותר מזו של החומצה ההיאלורונית, וכן חומרים המבוססים על קולגן.
רוב החומרים הזמניים הם טבעיים, וספיגתם בעור מלאה וחלקה. לכן, אין לחשוש מזיהומים או מסיבוכים בלתי הפיכים במקרה של טיפול לטווח קצר.

מהם הסיכונים ותופעות הלוואי שעלולים להופיע בעקבות הטיפול?
בחומרים רבים למילוי קמטים קיימת האפשרות להופעתן של תופעות לוואי, דוגמת נדידת חומר ויצירת עיוותים או גושים דלקתיים באזור המטופל. אך חשוב להבהיר כי כל התרחישים השליליים לא מתקיימים במקרה שהטיפול בקמטים נעשה על ידי מומחה בכירורגיה פלסטית הבקי בתחום.
בנוגע לתגובות אלרגיות של הגוף לחומר מסוים – ניתן לבצע בדיקות אצל רופא לפני הטיפול, ולהתייעץ איתו על חומרים אחרים במקרה שזוהתה תגובה אלרגית לאחד החומרים. מן הראוי לציין שלמרות תופעות הלוואי האפשריות, מילוי הקמטים נעשה מאד נפוץ וקל לביצוע בארץ ובעולם, והסיכונים הכרוכים בכך נמוכים. הטיפול מעניק תחושת רעננות, סיפוק ודימוי עצמי גבוה, ומעבר לכך – הוא פשוט מפנק.
דילוג לתוכן