ניתוחי חזה

ניתוח הקטנת חזה

הטבע או הגנטיקה העניקו לך חזה גדול, כנראה קצת גדול יותר ממה שרצית, דבר שגורם לך להתהלך כפופה בגיל הנעורים ופוגע באיכות חייך והרגשתך. אולי זה הזמן הנכון לעשות שינוי אמיתי עבורך עצמך – להשתחרר מתחושת החנק, להתלבש איך שאת רוצה ולהפסיק לנדוד אחר חזייה גדולה ומסורבלת בעוד שסביבך נשים נהנות מדגמים אופנתיים וצעירים.

נשים רבות המתוסכלות ממראה החזה הגדול או הכבד שלהן שפוגע באורח החיים והופך פעולות שגרתיות כמו ספורט, שחיה, ריקוד, ריצה ואפילו קניית חולצה או בגד ים לסיוט. אם את נמצאת במצב הזה ושוקלת לעשות שינוי מהותי בחייך, כדאי לבדוק אפשרות לניתוח להקטנת חזה שישפר באופן ניכר את הרגשתך.

הקטנת חזה היא הליך כירורגי הכולל הסרת עודפי שומן, רקמות ועור מהשדיים כדי להקטין את גודלם ומשקלם. הליך זה נעשה בדרך כלל כדי להקל על אי נוחות פיזית או כאבים הנגרמים משדיים גדולים. בעוד שניתוח הקטנת חזה יכול לשפר את המראה והפרופורציה של השדיים, הוא יכול גם להקל גם על מבוכה הנגרמת מגודל השדיים עבור נשים מסוימות.

מי יכולה להיתרם מניתוח הקטנת חזה?

נשים הסובלות מאי נוחות פיזית הנגרמת משדיים גדולים מדי לטעמן: שדיים גדולים עלולים לגרום לתופעות כמו כאבי צוואר, גב וכתפיים וגירוי בעור. נוסף על ההפרעה הפיזית, ישנו הקושי למצוא בגדים שמתאימים כראוי לפרופורציית הגוף. 

נשים המרגישות חסרות ביטחון או מבוכה הנגרמת על רקע גודל החזה שלהן: נשים רבות עם חזה גדול חשות מאוד בולטות בין אחרים או נבוכות לגבי המראה החיצוני שלהן, מה שעלול להשפיע על ההערכה העצמית ובכך גם על איכות חייהן. ניתוח הקטנת חזה יכול לסייע בשיפור הביטחון העצמי ודימוי הגוף על ידי יצירת מראה פרופורציונלי, טבעי ומאוזן יותר.

נשים החוות קושי לבצע פעילות גופנית: שדיים גדולים עלולים להקשות על ביצוע סוגים שונים של פעילות גופנית כמו ריצה, רכיבה על אופניים, ריקוד ועוד. מצב זה עלול לגרום לתסכול ולהגביל את הכוש הגופני הפוטנציאלי. ניתוח הקטנת חזה יכול לסייע בשיפור היכולות הגופניות ולאפשר עיסוק רב יותר בפעילות גופנית.

חשוב לציין כי ניתוח הקטנת חזה אינו מומלץ לנשים בהריון או נשים המתכננות להיכנס להריון, שכן הריון והנקה עלולים לשנות את הצורה והגודל של השדיים, כך שתוצאות הניתוח לא ישמרו. בנוסף, נשים הסובלות ממצבים רפואיים מסוימים כגון סוכרת או מחלת לב עשויות שלא להיות מועמדות מתאימות לניתוח הקטנת חזה.

כדאי לדון במטרות שלשמן אתן מחליטות לגשת לניתוח ובהיסטוריה הרפואית שלכן עם מנתח פלסטי מוסמך, על מנת לקבוע אם ניתוח הקטנת חזה הוא הבחירה הנכונה עבורכן.

כיצד מבוצע ניתוח הקטנת חזה?

הליך הקטנת החזה מבוצע בדרך כלל בהרדמה כללית וכולל חתך סביב העטרה (העור הכהה המקיף את הפטמה) ובמורד השד. המנתח מסיר עודפי שומן, רקמות ועור ומעצב מחדש את רקמת השד הנותרת כדי ליצור צורת שדיים קטנה ופרופורציונלית יותר. לאחר מכן הרופא המנתח סוגר את החתכים באמצעות תפרים, והמטופלת נדרשת בדרך כלל ללבוש חזייה ייחודית ותומכת למשך מספר שבועות כדי לסייע בהחלמה ולהגן על האזור הרגיש.

איך נראית תקופת ההחלמה מהניתוח?

ההחלמה מניתוח הקטנת חזה עשויה להימשך מספר שבועות, והמטופלות עלולות לחוות בתקופה זו תופעות לוואי שכיחות כמו נפיחות, כאבים ואי נוחות באזור השדיים. רוב המטופלות מעידות כי יכלו לחזור לעבודה ולפעילויות אחרות תוך מספר ימים עד שבוע, אם כי ייתכן שיהיה צורך לדחות פעילויות מאומצות יותר למשך מספר שבועות נוספים. חשוב לעקוב בקפידה אחר הוראות המנתח לאחר הניתוח כדי להבטיח החלמה מלאה ותקינה ושימור תוצאות מיטביות.

חשוב לזכור!

לניתוח הקטנת חזה יכולה להיות השפעה עמוקה על איכות החיים של המטופלת, להקל על אי הנוחות הגופנית ולשפר את ההערכה העצמית שלה. עם זאת, חשוב להקפיד על ציפיות ריאליות ולהבין שההליך אינו חף מסיכונים. סיבוכים אפשריים יכולים לכלול זיהום, דימום ושינויים בתחושה בשדיים או בפטמות. כדאי לשקול היטב את הסיכונים והיתרונות של ההליך ולהתייעץ עם מנתח פלסטי מוסמך לפני ההחלטה על ביצוע הניתוח.

איך תהיו בטוחות שהרופא המנתח הוא המתאים עבורכן?

1.בדקו אפשרויות שונות: חפשו רופאים המתמחים בניתוח הקטנת חזה ובעלי ניסיון בביצוע ההליך. ניתן גם לבקש מרופא המשפחה שלכן המלצות או לחפש הפניות מחברות או קרובות משפחה שעברו ניתוח להקטנת חזה.

2.בדקו את הרקע של הרופא: פרטים כמו רישיון, השכלה, הכשרה ועוד. מנתח פלסטי מוסמך יהיה בעל הידע והמיומנויות לבצע ניתוח הקטנת חזה בצורה בטוחה ויעילה.

3.קבעו פגישת ייעוץ להתרשמות: במהלך הייעוץ, שאלו על הניסיון שלהם עם ניתוח הקטנת חזה, הגישה שלהם להליך ותוצאות עבר של המטופלים שלהם. כדאי גם לדון בציפיות ובדאגות שלכן לגבי הניתוח כבר בשלב הזה.

תהליך ניתוח הקטנת חזה

ניתוח הקטנת חזה משלב הקטנה של גודל השדיים והרמתם למקומם הטבעי וברוב המקרים משלב הניתוח גם תיקון מיקום הפטמות. לעיתים משולבת בניתוח גם פעולה של שאיבת שומן באזור החזה הצידי או באזור המותניים לקבלת מראה מעוצב גם של פלג הגוף העליון ובהתאם לצורך.
מדובר באחד הניתוחים האסתטיים שרמת שביעות הרצון מהם גבוהה, בעיקר לנוכח העובדה שניתוח זה משפר באופן ניכר את איכות החיים.
בעשור האחרון נערך שינוי מהותי בביצוע הניתוח וכיום השיטות המודרניות מאפשרות ניתוח קל וללא הופעת צלקת רוחבית, כפי שהיה נהוג בעבר. לאחר הניתוח הנשים נהנות משלל פעילויות וחוויות שמהן לא יכלו לבצע לפני כן ומציגות מראה חדש, בריא ואסתטי יותר.
האם יש כאב בתקופת ההחלמה מניתוח הקטנת החזה?
סולם הכאב של ד"ר וולף:
לאור ניסיונו הרב, יצר ד"ר וולף סולם כאב והחלמה המבוסס על נתונים שהתקבלו ממטופליו הרבים, שנועד להעניק מידע על התחושה הצפויה לאחר הניתוח. הסולם נע בין 1 ל- 10 (1 – רמת כאב מינימלית, זהה לתחושת כאב מזריקת חיסון, 10 – רמת כאב גבוהה, הזהה לכאב המתלווה לשבר אורתופדי לפני קיבוע).

סוג הניתוח
ניתוח הקטנת חזה
יומיים ראשונים לאחר הניתוח
רמת כאב 6 בסולם וולף
עד כשבוע לאחר הניתוח
רמת כאב 4 בסולם וולף
לאחר שבוע ממועד הניתוח
רמת כאב 2 בסולם וולף
חזרה לשגרה

התאוששות מהירה ומוצלחת לאחר ניתוח הקטנת החזה תלויה מאוד בהקפדה על מילוי הוראותיו של ד"ר וולף. מטרת הוראות אלה היא לאפשר לך להתאושש במהרה ולחזור לשגרת חייך במראה חדש.
ביום הראשון שלאחר ניתוחי הקטנת חזה:
• לאחר הניתוח לגוף לרוב תהיה חבישה קלה או חזייה סביב השדיים. החבישה תוסר על-ידי ד"ר וולף למחרת הניתוח.
• יש להקפיד על מנוחה ורוגע תוך כדי שכיבה על הגב וראש מורם באמצעות שתי כריות, עם מינימום תנועתיות.
• יש לבצע תרגילי נשימה, תרגילי כתפיים ותרגילי שוקיים המיועדים להרגעה, בהתאם להנחיותיו של ד"ר וולף.
• הטיפול התרופתי המתלווה להליך הניתוח כולל טיפול אנטיביוטי מתאים והוא ינתן על-ידי הצוות הרפואי בהתאם להוראותיו של ד"ר וולף
רחצה:
• רחיצת הגוף מומלצת לאחר 48 שעות ממועד הניתוח, רצוי בסבון עדין של תינוקות.
בשבוע הראשון שלאחר הניתוח:
• בשבוע הראשון שלאחר הניתוח תגיע הנפיחות בשדיים לשיאה ואז תחל לסגת בהדרגה.
• לאחר הסרת החבישה ההרגשה תהיה קלילה יותר ותחושת הנוחיות תגבר.
• כבר בשבוע הראשון לאחר הניתוח ניתן לחזור לפעילות שגרתית קלה אך חשוב להקפיד על תזונה נכונה ומנוחה רבה יותר מהרגיל.
• מומלץ להימנע משכיבה על הבטן ומהפעלת לחץ על השדיים.
• יש להמשיך בנטילת התרופות בהתאם להוראותיו של ד"ר וולף.
• ד"ר וולף יערוך ביקורת טלפונית מדי יום ומפגש ביקורת אחד לפחות יתקיים במרכז הרפואי במהלך השבוע הראשון שלאחר הניתוח. ביקורים נוספים יתואמו לפי הצורך.
מספר שבועות לאחר ניתוח הקטנת החזה:
במהלך 7-10 ימים ממועד הניתוח יחלפו מרבית הנפיחויות ושטפי הדם, חוטי התפירה יספגו באופן טבעי בעור ויעלמו ויחל תהליך החזרה לשגרה. במקרה וישארו מספר תפרים, ד"ר וולף יסיר אותם כשבועיים לאחר הניתוח.
תהליך החזרה לשגרה יעשה בהדרגה ובהתאם להוראותיו של ד"ר וולף. במשך שישה שבועות ראשונים לאחר הניתוח יש להימנע מחשיפת אזור הניתוח לשמש ולאחר מכן להקפיד על שימוש בקרם הגנה ייעודי בעיקר באזור הצלקות.

תהליך ההחלמה

ביומיים עד ארבעה ימים לאחר הניתוח ניתן יהיה לבצע כמעט את כל הפעולות השגרתיות בבית.
לעבודה ניתן לחזור לאחר חמישה עד עשרה ימים.
לאחר הניתוח לרוב יופיעו שטפי דם תת עוריים, נפיחות קלה באזור ותחושת מתח.
תופעות אלו הן שכיחות וחולפות תוך מספר ימים. לאחר היעלמות הנפיחות, יופיע גרד המעיד על תהליך ההחלמה הטביע של האזור.
גם שינויים בתחושת העור, ובעיקר באזור הקדמי ופטמה, הינם שכיחים ועשויים להימשך מספר שבועות או מספר חודשים. בחודשיים שלושה הראשונים לאחר הניתוח גם הצלקות יעברו את תהליך ההחלמה הטבעי ולאחר מכן תתרחש נסיגה הדרגתית ושיפור ניכר במראה.
תהליך השיפור האסתטי של הצלקות לאחר הניתוח והתאמתן לגוון העור מסביב מסתיים לרוב רק לאחר כשנתיים. אחת התופעות שעשויה להופיע לאחר הניתוח היא מראה שדיים מלאים או גבוהים מדי ביחס לפלג הגוף העליון.
תופעה זו, הנוצרת כתוצאה מתהליך ה-Bottoming out הינה שכיחה ותוך זמן קצר יקבל החזה את המראה הרצוי גם בגודל וגם במיקום "השדיים הם תמצית הנשיות, ומסיבה זו, שדיים גדולים נחשבים ליתרון.
עם זאת, לשדיים גדולים מדיי יש חסרונות משמעותיים, כדוגמת הכובד הרב ונטייתם ליפול."

סיבוכים אפשריים

רמת הסיבוכים בניתוחים אסתטיים בכלל ובניתוח הקטנת חזה בפרט היא נמוכה ביותר. ניתוח הקטנת החזה הינו ניתוח אסתטי שכיח ובטוח שכמעט ואינו כרוך בסיכון אך ישנה חשיבות רבה לביצועו על-ידי מנתח מיומן ומקצועי תוך הקפדה על שימוש בטכניקה עדינה וזהירה ותוך התאמה אישית למרקם העור של המטופל.

שאלות נפוצות

ההחלטה על הקטנת חזה מלווה, מטבע הדברים, בהתלבטויות, בחששות שונות ובשאלות רבות. בחלק זה ריכז עבורכם ד"ר וולף שאלות חשובות בנושא הקטנת חזה ואת התשובות עליהן.
האם אזדקק לחזייה לאחר ניתוח הקטנת חזה?
חשוב לזכור כי באופן טבעי במהלך השנים יש לשדיים נטייה לצנוח ולחזה גדול בפרט.
לכן, גם לאחר ניתוח הקטנת חזה והתייצבות תוצאותיו ממשיך להתקיים תהליך צניחה טבעי, אך הוא יהיה ברמה נמוכה בהרבה מאשר לפני הניתוח. מסיבה זו חשוב להמשיך וללבוש חזיות כדי לשמור על מראה חזה בריא ומעוצב ולמנוע ככל האפשר את תהליך הצניחה הטבעי, כמובן במקרים מסוימים או אירועים מיוחדים אפשר יהיה לוותר על החזיה וליהנות מלבוש מיוחד ומחמיא לגזרת החזה החדשה.
כיצד אדע מהו הגודל המתאים ביותר עבורי?
בנוסף לציפיות ורצונות האישה, יש להתחשב במספר שיקולים לצורך קביעת הגודל ובהם גודלם המקורי של השדיים, מידת הצניחה שלהם, מבנה הגוף ובית החזה ושיטת הניתוח המתאימה. בישראל המידה הפופולארית הינה בינונית (CUP C) אך חשוב לקבל את הייעוץ המתאים ולבחון עם דר' וולף את כל השיקולים לפני הניתוח.
האם ניתוח הקטנת החזה כואב?
מתי אפשר לחזור לעבודה?
ככלל, רמת הכאב המתלווה לניתוחים אסתטיים הינה נמוכה ביחס לניתוחים אחרים וניתוח הקטנת החזה הוא פחות מטריד או כואב. ישנן נשים שעוברות את הניתוח כמעט ללא כאב או עם תחושת כאב חלשה ביותר ולעומתן ישנן נשים הצריכות משככי כאבים חזקים יותר למשך מספר ימים לאחר הניתוח. החזרה הצפויה לעבודה הינה תוך ארבעה עד שמונה ימים, כאשר מרבית הנשים יכולות לבצע פעילויות שגרתיות באופן חופשי כבר למחרת הניתוח.
האם צפויים שינויים בתחושת השדיים לאחר הניתוח?
אחת התופעות הצפויות לאחר הניתוח היא שינוי בתחושות בשדיים ובפטמות. שינויי התחושה מופיעים לעיתים בשד אחד ולעיתים בשניהם והם עשויים לחלוף או להישאר.
לצערנו, לא ניתן לחזות מראש כיצד תשתנה תחושת השדיים לאחר הניתוח בקרב על אחת מהמטופלות. לרוב, בשליש מהמקרים ישנה ירידה מסוימת בתחושה בפטמות במהלך הזמן אך ישנם גם מקרים בהם בעקבות הניתוח חל גם שיפור בתחושה בפטמות.
מה קורה לשדיים במהלך ההיריון?
האם אפשר להניק את התינוק לאחר הניתוח?
במהלך ההיריון השדיים עוברים שינויים ניכרים כולל נפיחות, גודש ושינויים בגודל וצבע הפטמה ואלו אותם שינויים העוברים על שדיים בין אם עברו ניתוח ובין אם לא עברו ניתוח. עם זאת, שדיים לאחר ניתוח הקטנה גדלים פחות ממה שצפוי בשדיים שלא עברו ניתוח.
לרוב לאחר ניתוח הקטנת חזה קצב זרימת החלב אינו מספיק ליילוד וישנם מקרים בהם לא נוצר חלב כלל, עם זאת ישנן נשים שגם לאחר ניתוח הקטנת החזה הצליחו להניק את תינוקן באופן רגיל.
מה הסיכוי שאזדקק לניתוח הקטנת חזה חוזר במהלך השנים הקרובות?
חשוב לזכור שהשדיים הינם איבר דינאמי ביותר המושפע מאוד מכוח המשיכה ומשינויים הורמונאליים שונים. הניסיון מלמד כי נשים רבות מעוניינות בחלוף השנים בניתוח נוסף, בעיקר בשל הצורך להרים את החזה לאחר הריונות או למלאם לאחר תהליך ההצטמקות הטבעי.

דילוג לתוכן