ניתוח הרמת זרועות

ניתוח הרמת זרועות

תשאלו כל אישה מה הדבר שהכי מטריד אותה בגוף ותגלו תשובה אחת שחוזרת על עצמה פעם אחר פעם – השומן שנמצא בידיים ובזרועות. אותה חתיכת שומן שלפעמים נראית לנו כמו מניפה לא אסתטית שמונעת מרבות להרגיש בנוח כשהן לובשות בגד שחושף את הידיים. היום ישנם טיפולים שונים של שאיבת שומן מהידיים שיכולים להפוך את המצב ולשפר את המראה של הזרועות. התוצאה המתקבלת לאחר טיפולים כאלו היא של זרוע מחוטבת ותחושה נעימה יותר כאשר לובשים את הגופייה הקיצית.

כיצד מתבצע טיפול השאיבת שומן מהידיים?

שאיבת שומן מהידיים מתבצעת באמצעות הליך ניתוחי לכל דבר. בדרך כלל מדובר בתהליך שמתבצע תחת הרדמה מקומית. המנתח יוצר חתכים בעור ומחדיר דרכם צינורית ששואבת את השומן העודף מאיזור היד. לאחר שאיבת השומן, המנתח מעצב את העור ומותח אותו, תוך שהוא מסיר עודפי עור. לאחר מכן נתפרת היד ונחבשת. התוצאה היא יד מעוצבת ללא עור רופף ושומנים.

היום יש שימוש רב בטכנולוגיות של לייזר כדי להקל על התהליך הניתוחי. שימוש במכשירי לייזר עוזר להמיס את השומן שנמצא בתוך איזור הזרוע ולהקל על ההוצאה שלו מהגוף. לצד שאיבת שומן מהידיים יש גם טיפולים שמתבצעים באמצעות הלייזר ומסייעים להיפטר מהשומן בזרועות תוך המסה שלו, אבל הטיפול הזה אינו מונע את היצירה של כיסי עור רופף בגלל השמן.

לאחר סיום הטיפול ביד, המטופל עובר להתאוששות של מספר שעות ובהתאם להחלטת הרופא משוחרר הביתה. ההחלמה כוללת חבישה של תחבושת אלסטית מסביב ליד במשך מספר שבועות וכמובן ביקורת של הרופא. תופעות הלוואי הן נפיחות, אדמומיות ומעט בצקת שיורדת לאט לאט.

שאיבת שומן בידיים – למי זה מתאים?

טיפול של שאיבת שומן בידיים מתאים לנשים וגם לגברים שאינן סובלות מעודף משקל רב אך יש להן מצבורים של שומן באיזור הזרועות. הטיפול מתאים למשל לנשים שעברו כבר תהליך של הרזייה ונותרו עם מעט שומן ועור רופף באיזור הזרועות.

חשוב לציין שהניתוח אינו ניתוח של חיטוב והרזייה במקרה של עודף משקל. הוא לא מתאים לאנשים שהם בעלי בי.אם.איי גבוה ורוצים להפחית במשקלם או לחטב את הידיים תוך כדי. בנוסף, יש מקרים רפואיים שבהם הרופא יחליט משיקולים שונים שלא לבצע את הניתוח.

תופעות לוואי פחותות בלבד

טיפול של שאיבת שומן מהידיים לא גורר אחריו הרבה מאד תופעות לוואי. למרות שמדובר בתהליך של ניתוח לכל דבר, רוב תופעות הלוואי נעלמות כעבור מספר שבועות בודדים מיום התהליך. לאורך השבועות לאחר הניתוח היד חבושה בשרוול מתחבושת אלסטית שעוזר להגן וליצור תוצאה טובה יותר לאחר הניתוח.

תופעות הלוואי השכיחות הן נפיחות קלה סביב היד והזרוע, אדמומיות וחוסר נוחות באיזור. התופעות האלו חולפות כעבור מספר ימים מהניתוח והתוצאות נראות לעין תוך זמן קצר.

תהליך הניתוח

במהלך הניתוח מסולקים תאי השומן יחד עם השומן שהצטבר בתוכם. כמות תאי השומן בגוף גדלה עד גיל ההתבגרות ולאחר מכן נשאר מספרם יציב וקבוע. מסיבה זו, במהלך ההשמנה עולה נפח תאי השומן אך מספרם איננו משתנה.
במהלך הניתוח מוסרים תאי השומן הבעייתיים יחד עם השומן שהצטבר בהם. בהליך הניתוח משמש ד"ר וולף כמעין פסל, המעצב את צלילת הגוף מחדש ומשנה את הפרופורציות שלו.
ניתוח שאיבת שומן מתבצע באמצעות יצירת חתכים זעירים באזורים מוצנעים, כדוגמת חלקה התחתון של הבטן.
אל החתכים מוחדרות צינוריות קטומות, המחוברות אל מכונת שאיבה מיוחדת, ודרכן נשאבים תאי השומן אל כלי אחסון חיצוני. גודלן של הצינוריות נקבע בהתאם למצבו של המטופל.
לאחר סיום השאיבה נתפרים החתכים ועל אזור השאיבה מולבשת חגורת לחץ, שמטרתה להדק ולקבע את המקום מחדש.
סולם הכאב של ד"ר וולף:
לאור ניסיונו, יצר ד"ר וולף סולם כאב והחלמה המבוסס על תחושותיהם של מנותחות ומנותחים רבים. סולם הכאב של ד"ר וולף נועד לתת מושג על תחושת הכאב המתלווה להליך ולשלביו השונים. הסולם נע בין 1 ל-10, כאשר 1 מציין רמת כאב מינימאלית, כדוגמת התחושה המתלווה לזריקת חיסון בישבן, ו-10 מציין רמת כאב רבה, כדוגמת הכאב המתלווה לשברים אורטופדיים לפני קיבועם.

סוג הניתוח
ניתוח שאיבת שומן
יומיים ראשונים לאחר הניתוח
רמת כאב 3 בסולם וולף
עד כשבוע לאחר הניתוח
רמת כאב 1 בסולם וולף
לאחר שבוע ממועד הניתוח
לרוב לא קיים כאב כלל
חזרה לשגרה

יומיים עד ארבעה ימים לאחר הניתוח ניתן לבצע כמעט את כל פעילויות היומיום בבית. לעבודה ניתן לחזור לאחר חמישה עד 12 ימים, ולשכוח לחלוטין מהניתוח שאיבת שומן לאחר חודשיים עד שלושה חודשים.

תהליך ההחלמה

בימים הראשונים לאחר הניתוח אזור הניתוח הוא נפוח מעט ובצקתי. פעמים רבות מופיעים באזור שטפי דם תת עוריים וסימנים כחולים.
תופעות אלה חולפות מאליהן לאחר מספר ימים, כאשר את התוצאה הסופית ניתן לראות רק כעבור חודשיים עד שלושה חודשים. לאחר ניתוח שאיבת שומן יעברו הצלקות תהליך החלמה טבעי הכולל בשלביו הראשונים נפיחות ואדמומיות, המתגברות במשך כחודשיים שלושה, ולאחר מכן במהלך החודשים הבאים הן יעברו נסיגה הדרגתית ושיפור ניכר במראה.
בתום הניתוח ובמהלך השבועיים הראשונים לאחריו צריכים המטופלים לחגור חגורת בטן מיוחדת המסייעת להפחתת הנפיחות ואף תורמת לעיצובו הסופי של הגוף.
שינויים בתחושת העור הם שכיחים לאחר הניתוח ותהליך חזרת התחושה אליו הוא ממושך ועשוי לערוך כמה שבועות ולעיתים גם כמה חודשים.
רמת הכאב המתלווה לניתוח היא נמוכה ביותר, דומה מאוד לכאב המתלווה להתכווצות שרירים ומורגשת בייחוד כתוצאה מתזוזה.
בעת הצורך ניתן להשתמש במשככי כאבים שונים, כדוגמת: אופטלגין, אלגוליזין או אדביל.

שאלות נפוצות

ההחלטה על שאיבת שומן מלווה, מטבע הדברים, בהתלבטויות, בחששות שונות ובשאלות רבות. בחלק זה ריכז עבורכם ד"ר וולף שאלות חשובות בנושא שאיבת שומן ואת התשובות עליהן.
האם ישנם סוגים שונים של ניתוחי שאיבת שומן?
בהחלט כן ניתוח שאיבת שומן ניתן לבצע מאזורים שונים בגוף, כאשר הבטן והירכיים הם האזורים השכיחים ביותר בהן מתבצעת שאיבת שומן.
בנוסף לכך, הליכי השאיבה שונים זה מזה בעיקר בכמות השומן הנשאבת ובשיטת השאיבה.
בישראל אוסר משרד הבריאות על שאיבה של יותר משישה ליטרים שומן, בשל החשש לפגיעה חמורה במאזן הנוזלים בגוף ולהתפתחות בעיות נוספות.
את הניתוח יש להתאים למאפיינים הביולוגים של כל מטופל, למצבו ולהעדפותיו. התאמת הניתוח מתבצעת בעת פגישת הייעוץ עם ד"ר וולף במרפאתו.
האם ניתוח שאיבת שומן כואב?
הכאבים המתלווים לניתוח הם קלים ביותר בעיקר בשל הזרקת נוזל פיזיולוגי מיוחד אל אזור השאיבה בזמן הניתוח. הכאב הוא לרוב עמום וחולף במהירות יחסית אך תלוי גם בהיקף הניתוח.
לאחר השאיבה יופיעו באזור הניתוח שטפי דם שיחלפו תוך כמה שבועות. חגורת הלחץ אותה יש לחגור כמה שבועות לאחר הניתוח, במטרה להקטין את הנפיחות והבצקת באזור ולהדק את העור, היא לרוב המטרד הגדול ביותר לאחר הניתוח.
מתי אוכל לחזור לעבודה לאחר הניתוח?
ככלל, רמת הכאב בניתוחים אסתטיים נמוכה ביחס לניתוחים אחרים וגם ההתאוששות מהם היא מהירה יותר. החזרה הצפויה לעבודה לאחר שאיבת שומן היא בתוך חמישה עד 12 ימים, כאשר כבר לאחר יומיים יכולים המנותחים לחוזר ולבצע את פעילויות היומיום בבית באופן כמעט חופשי.
האם צפויים שינויים בתחושה לאחר ניתוח שאיבת שומן?
אחת התופעות הצפויות לאחר הניתוח היא שינוי בתחושה באזור הניתוח. שינויי התחושה יכולים להיות מרוכזים באזור מסוים או בכמה אזורים, להיות זמניים או קבועים. לא ניתן לצפות מראש כיצד תשתנה התחושה לאחר הניתוח, אך במרבית המקרים חוזרת התחושה לאזור באופן מלא לאחר מספר שבועות או חודשים.
מה הסיכוי שאזדקק לניתוח שאיבת שומן חוזר במהלך השנים הקרובות?
באזור בו התבצעה שאיבת שומן לרוב לא משמינים יותר, שכן מספר תאי השומן באזור פוחת בצורה משמעותית בעקבות הניתוח, ולכל היותר יכולים התאים להגדיל מעט את נפחם. עם זאת, חוסר הקפדה על תזונה נכונה ועל פעילות גופנית עלול להוביל להשמנה של אזורים אחרים בגוף.
מה קורה לעור לאחר ניתוח שאיבת שומן?
לאחר הניתוח צריך העור באזור הניתוח לעבור תהליך התכווצות ולהתאים את עצמו לפרופורציה החדשה של הגוף.
ככל שכמות השומן שנשאבה היא גדולה יותר, כך גם גדלה רמת ההתכווצות שאותה צריך העור לעבור. העור איננו מתכווץ אצל כולם באותה מידה. מידת ההתכווצות תלויה בגיל ובאלסטיות של העור. במידת הצורך, ניתן לשלב ניתוח שאיבת שומן עם ניתוח מתיחת בטן.
האם שאיבת שומן היא תחליף לדיאטה?
שאיבת שומן איננה בשום צורה תחליף לדיאטה. הניתוח מיועד בעיקר לאנשים שאינם מסוגלים לרזות באזורים מסוימים בגופם, וכאשר הדיאטה איננה יכולה להועיל.
בנוסף לכך, לאחר ניתוח שאיבת שומן חשוב להקפיד על אורח חיים בריא, על תזונה נכונה ועל פעילות ספורטיבית סדירה במטרה לשמר את התוצאות ולא להשמין באזורי גוף אחרים.