ניתוח שאיבת שומן

כל מה שצריך לדעת על ניתוח שאיבת שומן ותהליך ההחלמה

ניתוח שאיבת שומן הוא ניתוח אסתטי נפוץ שנכנס לשימוש כבר בשנות השבעים.לפני שניגשים לפרוצדורה הזו חשוב לדעת מה כולל הטיפול, למי הוא מתאים ומהו תהליך ההחלמה.

השמנת יתר היא תופעה נפוצה בעולם. לעיתים קרובות, גם בשינוי הרגלי התזונה ומעבר לאורח חיים בריא יותר – לא מצליחים להיפטר מעודפי השומן. במקרים אלה ניתוח שאיבת שומן מהווה פתרון אסתטי מקובל לעיצוב וחיטוב הגוף. האזורים הנפוצים ביותר לשאיבת שומן הם הבטן, הירכיים והישבן. בהם בדרך כלל מצטבר ה”שומן העקשן” שלא נעלם בדרכים אחרות.
חשוב לציין, ניתוח שאיבת שומן איננו פתרון קסם להרזיה, אלא תהליך משלים לעיצוב הגוף.

ניתוח שאיבת שומן הוא ניתוח נפוץ ביותר שמטרתו היא להרחיק את עודפי השומן המיותרים מאזורים שונים בגוף. אזורי הגוף הנפוצים ביותר בהן מתבצעת שאיבת שומן הם: הבטן, הירכיים והישבן. באזורים אלה לרוב נאגרת כמות גדולה של שומן שקשה להסירה באמצעות דיאטה או פעילות ספורטיבית שגרתית. 

אזורים נוספים בהם ניתן לבצע את הניתוח הם: הזרועות, הברכיים הצוואר, הסנטר והלחיים. קיימת גם שאיבת שומן מאזור השדיים המיועדת לגברים וקרויה "גניקומסטיה".

שאיבת שומן אינה מתאימה לאנשים הסובלים מעודף משקל קיצוני אלא לאנשים שזקוקים לטיפול מקומי באחד האיזורים הנ”ל.

אז אם את חושבת לעבור שאיבת שומן, את בהחלט לא היחידה. אבל לפני שתבחרי לעבור תחת ידיו של המנתח, חשוב לקחת את כל הפרמטרים בחשבון. איך עושים את זה? האם תישאר צלקת? איך שומרים על תוצאות הניתוח לאורך זמן?

כל מה שרצית לדעת על שאיבת שומן ותהליך ההחלמה – במאמר שלפנייך.

איך הכל התחיל?

שאיבת השומן הומצאה בשנת 1974, ומאז ועד היום היא כובשת את פסגת הניתוחים הפלסטיים ונחשבת לאחד ההליכים הנפוצים ביותר. באופן כללי, מדובר בניתוח קוסמטי, הנועד לשפר את קווי המתאר של הפנים והגוף באמצעות הסרת משקעי שומן לא רצויים. מאז, השיטות השתכללו והסיכונים פחתו. אם זו הדרך בה את בוחרת להיפטר מהעודפים הלא רצויים – אין בעיה, אך חשוב שתדעי את כל מה שצריך לדעת.

למי מתאים הניתוח?

לפני שמתחילים, חשוב להדגיש כי ניתוח שאיבת שומן לא נועד לכל אחת. נשים בעלות עודף משקל רב לא יוכלו לעבור את הניתוח, משום ששאיבה של ליטרים רבים של שומן בניתוח אחד הינה מסוכנת . בנוסף, נשים הסובלות ממחלות כרוניות כגון סוכרת, ונוטות ליכולת ריפוי נמוכה, לא יהוו מועמדות מתאימות. אולם, אם הבדיקות המקדימות וייעוץ הרופא קבעו שאת כשירה לעבור על שולחן הניתוחים, תוכלי להגיע יחד איתה להתייעצות ולדון כמה לשאוב ומאיפה.

אנו שוב מדגישים, ניתוח שאיבת שומן מתאים למי שאחוז השומן בגופו נמוך יחסית, או בטווח הנורמלי במטרה להיפטר ממצבורי שומן באזורים ספציפיים.
הניתוח אינו מתאים למי שסובל מעודף משקל או למי שאחוז השומן בגופו גבוה מידי. יש לזכור שכמות השומן שניתן לשאוב היא מוגבלת ושהניתוח לא מונע השמנה עתידית. 

פגישת ייעוץ

כמו בכל טיפול אסתטי, גם בשאיבת שומן בשלב ראשון מקיימים פגישת ייעוץ עם רופא מומחה, כדי לוודא את מצבה הגופני של המטופלת ואת ההתאמה לפרוצדורה, לתאם ציפיות, ולתכנן את האזורים מהם תתבצע שאיבת השומן. במסגרת הפגישה גם יוסברו ההכנות לניתוח, שלבי ההחלמה ולוחות הזמנים. ביום הניתוח, מבצע הרופא המנתח הכנה מקיפה במהלכה בין היתר מבצע סימונים על גופה של המטופלת בעמידה, כדי שיוכל לדייק במיקום החיתוכים והשאיבה גם כשהגוף נמצא בשכיבה.

שיטות נפוצות

מה שמשותף לכל שאיבות השומן באשר הן, הוא טכניקה אחת בסיסית: החדרת צינורית (קנולה) לאזור הרצוי, אשר בעזרתה שואבים את רקמת השומן החוצה. עם השנים והתפתחות הטכנולוגיה, צצו טכניקות נוספות שנועדו להקל על הפעולה ולייעל אותה. התאמת הטכניקה למטופלת תלויה במיומנות המנתח, ברצונות המטופלת ובכמות השומן שיש לשאוב. באופן הכללי, השיטות הקיימות הן:

השיטה הקלאסית 

 שאיבה שאינה כוללת פעולה מקדימה לריכוך השומן, ולכן מצריכה הפעלת כוח רב מצד המנתח. כיום כמעט ולא משתמשים בה משום שיש שיטות קלות יותר.

קנולה רוטטת 

הטכניקה הנפוצה ביותר בישראל, בה הניתוח מתבצע כרגיל למעט הבדל אחד: הצינורית (קנולה) בה משתמשים משוכללת יותר, ורוטטת במהלך השאיבה. הרטט מסייע בשבירה ופירוק של השומן הנשאב, והופך את השאיבה לפשוטה ומהירה יותר.

שיטת טומסנט 

בשיטה זו מוזרקת לאזור המבוקש כמות גדולה של חומר נוזלי המורכב ממים מיוחדים, משככי כאבים וחומרי המסת שומן. לאחר ההזרקה מתבצעת השאיבה (שעלולה לקחת כ-4-5 שעות). היתרון המשמעותי בשיטה זו הוא בכך שהיא מתבצעת בהרדמה מקומית בלבד, ואובדן הדם בה קטן יחסית.

השיטה הסופר-רטובה 

 דומה לשיטת טומסנט, למעט מספר הבדלים משמעותיים: כמות הנוזלים המוזרקת קטנה יותר, השאיבה מהירה יותר ונעשית בהרדמה כללית. שתי השיטות הללו (טומסנט והשיטה הסופר-רטובה) פחות נפוצות בישראל, ולכן למנתחים המקומיים יש פחות ניסיון בהן.

שאיבת שומן

כמה שומן שואבים, ומאיפה?

הכמות הנפוצה ביותר נעה בין 2 ל-3 ליטרים, ולרב מתמקדת באזורים כגון: בטן, ישבן, ירכיים, מותניים, ולעיתים גם בזרועות או בסנטר.

 הגיל האידיאלי לניתוח שאיבת שומן

כאמור, שאיבת שומן היא למעשה ניתוח קוסמטי אשר מתבצע לרוב בבטן, הירכיים, הצוואר, הסנטר, החלק האחורי של הזרועות וכדומה. ניתוח זה מתאים ביותר כאשר העור הוא עדיין גמיש ואלסטי. הגיל האידיאלי לבצע הליך זה הוא עד גיל 40 שכן עד אז העור יתכווץ לגודל החדש של האיזור בו נעשה ההליך. אבל גם אם עברתם את גיל 40 ניתן לבצע את ההליך, פשוט צריך לקחת בחשבון כי עלולים להישאר עודפי עור אותם צריך לסלק באמצעות ניתוח קוסמטי נוסף שנקרא מתיחת עור.

ההליך עצמו

כל ניתוחי שאיבת השומן, למעט שיטת טומסנט, מתבצעים בהרדמה כללית. בתחילת הניתוח, מבצע המנתח חתכים קטנים באזור המבוקש, דרכים הוא מכניס את הקנולה לאזור רקמות השומן הנמצא מתחת לעור. הקנולה מעבירה את השומן המיותר החוצה במנות קטנות, עד שמגיעים לכמות הרצויה. ניתוח ממוצע אורך כשעה-שתיים, אולם בשאיבות גדולות יותר הניתוח עלול להתארך.

בהליך שאיבת השומן הרופא מסמן על הגוף את האיזור בו יתבצע ההליך. האיזור בו מתבצע הניתוח מורדם ומבצעים בו מספר חתכים מתוכם הרופא שואב את השומן תוך כדי עיסוי האיזור וזאת כדי להאיץ את פירוק רקמת השומן. הכמות המקסימלית אותה ניתן לשאוב בהליך אחד הוא בין 2 ל-3 ק”ג. כאמור, ההליך נמשך בין שעה לשעתיים, בהתאם לאיזור נעשה הניתוח. שלב זה הוא לא רק שלב טכני, הוא כמעט “אומנותי” מפני שהרופא המנתח נדרש להקפיד שלאחר שאיבת השומן הגוף מקבל את הצורה הרצויה, נשאר אסתטי ופרופורציונלי, ולשם כך נדרש ניסיון ועבודה קפדנית ויסודית.

התאוששות

התאוששות מהרדמה כללית כרוכה בלילה באשפוז, ואם הכל תקין ניתן להשתחרר הביתה כבר ביום למחרת הניתוח. אולם, תהליך ההתאוששות האמיתי מתחיל בבית. בימים שלאחר הניתוח צפויים כאבים, נפיחות וחבלות תת עוריות באזורים המטופלים. תיתכן דליפה קלה של נוזלים מן החתכים שדרכים הוחדרה הקנולה.

התופעות הנ״ל אמורות לחלוף תוך מספר ימים, במהלכם מומלץ להיעזר במשככי כאבים (באישור הרופא, כמובן). כמו כן, יש לדאוג מבעוד מועד לחגורת לחץ, שתפקידה להדק את העור אל קווי המתאר החדשים ולייצב את התוצאות. החגורה תלווה אותך למשך כחודש ימים. ניתן לחזור לעבודה ולשגרה כבר לאחר ימים ספורים, אולם יש להיזהר ולהימנע מפעילות גופנית מאומצת לחודשיים הקרובים.

תוצאות הניתוח

לאחר תהליך החלמה של כחודשיים, כבר ניתן לראות תוצאות באופן ברור. על אף שהגזרה החדשה כבר נראית לעין, הנפיחות עדיין קיימת, וירידתה עשויה לקחת עוד כחודש, לצד העור הממשיך להסתגל למצב החדש. כך שלמעשה, את התוצאות הסופיות ניתן יהיה לראות בתוך כ-3 חודשים.

שאיבת שומן זה לתמיד?

תאי השומן שנשאבו נעלמו לצמיתות ולא יוכלו עוד להתמלא. אולם, ישנם תאים נוספים הקיימים בגוף וסכנת ההשמנה עדיין ישנה. חשוב לדעת כי מכיוון שחלק מהתאים הוסרו, השמנה קיצונית לאחר הניתוח עלולה לגרום לחוסר פרופורציה בגוף ולתוצאות לא סימפטיות. מכאן, חשוב מאוד להקפיד על תזונה מאוזנת ופעילות גופנית סדירה כדי למנוע את ההשמנה. שאיבת שומן לא מהווה תחליף לכך.

שאיבת שומן מסירה לצמיתות את תאי השומן, אולם אם לאחר שאיבת השומן בבטן המטופל אינו דבק באורח חיים בריא הכולל ספורט ותזונה נכונה אזי קיים סיכון גובה שהשומן יחזור ואז יהיה צורך בשאיבת שומן נוספת. אנו שוב מדגישים, שאיבת השומן משמשת בעיקר כדי לשפר את המראה כאשר אנו לא מצליחים להשיג את התוצאות שאנו מחפשים על ידי אימוץ אורח חיים בריא, עם תזונה מאוזנת ופעילות גופנית נשיג פיתרון טוב יותר לטווח הארוך.

סיכונים אפשריים

מאז הומצא, השתפר הליך שאיבת השומן פלאים מבחינת יעילות ובטיחות הניתוח. אולם עדיין קיימים סיכונים וסיבוכים שיש להביא בחשבון. במהלך הניתוח וההרדמה המלאה עלולים לצוץ קשיים נשימתיים, זיהומים, פגיעה באיברים פנימיים, אלרגיה לחומרים מוזרקים או חומרי הרדמה וכן דימום. הפוטנציאל להתרחשות הסכנות הללו גבוה יותר בניתוחים רחבי היקף, וזו הסיבה שאסור לשאוב ליטרים רבים בניתוח. סיכונים אפשריים נוספים קיימים לאחר הניתוח, וכוללים אי סימטרי של צדי הגוף, אובדן תחושה באזור המנותח, שינויים בצבע ומרקם העור

והתעבות צלקות. כדי להקטין ככל האפשר את הסיכונים, חשוב מאוד לבחור במנתח מומחה, מנוסה ואמין, ולעקוב בקפידה אחר הוראות לפני ואחרי הניתוח.

מה חשוב לדעת טרם ביצוע ניתוח שאיבת שומן

החלטתם שאתם רוצים לשנות את מראה גופכם ואתם מחפשים הליך נוח ולא פולשני יותר מדי. תהליך שאיבת השומן הפך בשנים האחרונות לפופולרי מאוד ברחבי העולם ועוזר להתמודד עם בעיות קוסמטיות רבות שצצות בעקבות הצטברות שומנים. לפני שתתחילו בתהליך זה, הנה מספר עובדות שחשוב לדעת לפני שנכנסים לניתוח שאיבת שומן:

ניתוח שאיבת שומן אינו מיועד לאנשים שמנים

“שאיבת שומן” הוא מונח רפואי להסרת עודפי שומן, אבל זה לא טיפול שנועד לשם ירידה במשקל או לאנשים הסובלים מעודף משקל. למעשה, כדי להיות מועמד טוב לשאיבת שאיבת שומן, עליכם להיות עד 30% מעל משקל הגוף האידיאלי שלכם. שאיבת שומן מסירה עודפי שומן שלא ירדו בעקבות פעילות גופנית ותזונה. כדי להפיק תועלת אמיתית מההליך, עליכם להיות בכושר, לשמור על אורח חיים בריא ולא לעשן.

הסרת תאי שומן

בגוף שלנו ישנה כמות תאי שומן קבועה ולכן מה שקובע הוא נפח תא השומן. במהלך ההליך, המנתח מסיר את תא השומן יחד עם השומן שנמצא בתוכו באמצעות חתכים קטנים בעור. דרך החתכים הוא מחדיר צינוריות קטנות אשר שואבות את עודפי השומן באמצעות מכונת שאיבה.

המראה החדש לא מופיע מיד

תמונות לפני ואחרי מציגות תוצאות מדהימות, אך התוצאות אינן מיידיות. לאחר ההליך יש לחבוש תחבושות אלסטיות או בגד דחיסה לשם הפחתת נפיחות במשך ימים או שבועות. יתכן שלא תראה את התוצאות הסופיות במשך מספר שבועות ואף חודשים.

הסיכונים בשאיבת שומן

שאיבת שומן היא הליך בטוח כאשר מבוצעת על ידי מנתח פלסטי מנוסה, אך עדיין מדובר בניתוח. בקש מהרופא שלך להסביר את כל הסיכונים והסיבוכים הפוטנציאליים שלך.

סיכונים נפוצים נוספים כוללים דימום, זיהום, חבורות, שינויים בצבע עור, קהות ואסימטריה. בנוסף יכול לקרות מצב של הצטברות נוזלים. במקרה כזה הרופא שלך עשוי להכניס ניקוז כדי לסייע בהסרת נוזלים עודפים.

כמה עולה ניתוח שאיבת שומן?

בשל מורכבות הניתוח ושכיחותו, שאיבת שומן היא ניתוח פלסטי שעלותו נקבעת על פי שיטת הניתוח הנבחרת ומיומנות הרופא המנתח.

ניתוח שאיבת שומן
ניתוח שאיבת שומן
תוכן עניינים לניווט מהיר

שאלות נפוצות

ההחלטה על שאיבת שומן מלווה, מטבע הדברים, בהתלבטויות, בחששות שונות ובשאלות רבות. בחלק זה ריכז עבורכם ד”ר וולף שאלות חשובות בנושא שאיבת שומן ואת התשובות עליהן

תהליך הניתוח

במהלך הניתוח מסולקים תאי השומן יחד עם השומן שהצטבר בתוכם. כמות תאי השומן בגוף גדלה עד גיל ההתבגרות ולאחר מכן נשאר מספרם יציב וקבוע.
מסיבה זו, במהלך ההשמנה עולה נפח תאי השומן אך מספרם איננו משתנה. במהלך הניתוח מוסרים תאי השומן הבעייתיים יחד עם השומן שהצטבר בהם.
בהליך הניתוח משמש ד"ר וולף כמעין פסל, המעצב את צלילת הגוף מחדש ומשנה את הפרופורציות שלו.
ניתוח שאיבת שומן מתבצע באמצעות יצירת חתכים זעירים באזורים מוצנעים, כדוגמת חלקה התחתון של הבטן.
אל החתכים מוחדרות צינוריות קטומות, המחוברות אל מכונת שאיבה מיוחדת, ודרכן נשאבים תאי השומן אל כלי אחסון חיצוני.
גודלן של הצינוריות נקבע בהתאם למצבו של המטופל.
לאחר סיום השאיבה נתפרים החתכים ועל אזור השאיבה מולבשת חגורת לחץ, שמטרתה להדק ולקבע את המקום מחדש.
סולם הכאב של ד"ר וולף:
לאור ניסיונו, יצר ד"ר וולף סולם כאב והחלמה המבוסס על תחושותיהם של מנותחות ומנותחים רבים. סולם הכאב של ד"ר וולף נועד לתת מושג על תחושת הכאב המתלווה להליך ולשלביו השונים.
הסולם נע בין 1 ל-10, כאשר 1 מציין רמת כאב מינימאלית, כדוגמת התחושה המתלווה לזריקת חיסון בישבן, ו-10 מציין רמת כאב רבה, כדוגמת הכאב המתלווה לשברים אורטופדיים לפני קיבועם.

סוג הניתוח
ניתוח שאיבת שומן
יומיים ראשונים לאחר הניתוח
רמת כאב 3 בסולם וולף
עד כשבוע לאחר הניתוח
רמת כאב 1 בסולם וולף
לאחר שבוע ממועד הניתוח
לרוב לא קיים כאב כלל
חזרה לשגרה

יומיים עד ארבעה ימים לאחר הניתוח ניתן לבצע כמעט את כל פעילויות היומיום בבית. לעבודה ניתן לחזור לאחר חמישה עד 12 ימים, ולשכוח לחלוטין מהניתוח שאיבת שומן לאחר חודשיים עד שלושה חודשים.

תהליך ההחלמה

בימים הראשונים לאחר הניתוח אזור הניתוח הוא נפוח מעט ובצקתי. פעמים רבות מופיעים באזור שטפי דם תת עוריים וסימנים כחולים.
תופעות אלה חולפות מאליהן לאחר מספר ימים, כאשר את התוצאה הסופית ניתן לראות רק כעבור חודשיים עד שלושה חודשים. לאחר ניתוח שאיבת שומן יעברו הצלקות תהליך החלמה טבעי הכולל בשלביו הראשונים נפיחות ואדמומיות, המתגברות במשך כחודשיים שלושה, ולאחר מכן במהלך החודשים הבאים הן יעברו נסיגה הדרגתית ושיפור ניכר במראה.
בתום הניתוח ובמהלך השבועיים הראשונים לאחריו צריכים המטופלים לחגור חגורת בטן מיוחדת המסייעת להפחתת הנפיחות ואף תורמת לעיצובו הסופי של הגוף.
שינויים בתחושת העור הם שכיחים לאחר הניתוח ותהליך חזרת התחושה אליו הוא ממושך ועשוי לערוך כמה שבועות ולעיתים גם כמה חודשים. רמת הכאב המתלווה לניתוח היא נמוכה ביותר, דומה מאוד לכאב המתלווה להתכווצות שרירים ומורגשת בייחוד כתוצאה מתזוזה.
בעת הצורך ניתן להשתמש במשככי כאבים שונים, כדוגמת: אופטלגין, אלגוליזין או אדביל.

דילוג לתוכן