ניתוח שחזור שד

ניתוח שחזור שד

למעלה ממחצית הנשים שחלו בסרטן השד נאלצות לעבור ניתוח לכריתת שד חלקית או מלאה כחלק מהטיפול במחלה. כ-30% מהן עוברות בשלב כלשהו ניתוח לשחזור שד. עם זאת ניתוח שחזור השד מתאים גם במקרים בהם נשים סובלות מעיוות בצורת השד או הצטלקות בעור השד כתוצאה מכוויות, פגמים בהתפתחות השד, זיהומים, הקרנות או סיבוכים אחרים שהתפתחו כתוצאה מניתוחי חזה קוסמטיים.

השדיים מהווים חלק בלתי נפרד מהדימוי העצמי, הנשי והמיני של כל אישה וכיום הרפואה האסתטית המודרנית מאפשרת לנשים המשתקמות ממחלת הסרטן, להחזיר לגופן את אחד מסממני הנשיות המובהקים שלו באמצעות ניתוח שחזור שד.

תהליך הניתוח

במהלך הניתוח לשחזור השד נבנה השד מחדש כך שיראה דומה ככל האפשר לשד השני ויעניק לאישה שיפור באיכות חייה, הן ברמה האישית והן ברמת התפקוד.
מאחר והשדיים הנם איברים הבנויים במבנה תלת מימדי, במהלך הניתוח השד מעוצב במבנה הכולל את מעטפת העור ואת הנפח הפנימי של השד, המכיל גוף זר או רקמות גוף עצמוניות.
אופי הניתוח נקבע על-ידי ד"ר וולף ובשיתוף מלא עם המנותחת, בהתאם לגורמים כגון מבנה הגוף של האישה, מצבה הבריאותי, מצב הצלקות בשד, מצב השריר בתחתית השד, מצב בית השחי ועוד. הניתוח מבוצע בהרדמה מלאה והוא נמשך בין שעתיים לשבע שעות, בהתאם לשיטת השחזור.
כיום קיימות שתי שיטות מרכזיות לביצוע ניתוח שחזור השד וכל אחת מהן תלויה בגורמים אישיים שונים: שחזור שד באמצעות מותחן רקמות
שיטת זו, הכוללת החדרת מותחן רקמות מתחת לשריר בית החזה, היא נפוצה ביותר. מותחן הרקמות הוא בלון הבנוי ממעטפת חיצונית של סיליקון ומחלק פנימי המכיל מי מלח.
את החלק הפנימי ניתן לנפח באמצעות החדרת נוזלים דרך שסתום תת עורי. מטרתו של שתל מסוג זה היא למתוח את העור ואת השריר באזור וליצור שד חדש בהדרגתיות. לאחר השגת הנפח הרצוי, ניתן לשחזר את הפטמה ואת העטרה.
שחזור שד באמצעות מותחן הוא הליך פשוט יחסית, שהאשפוז וההחלמה לאחריו הם קצרים ביותר.
עם זאת, לעתים לאחר שחזור באמצעות מותחן יש צורך בהתאמת השד הבריא לצורתו של השד החדש.
נשים לאחר כריתת שד נרחבת או נשים הסובלות מהצטלקות העור והרקמות מתחתיו כתוצאה מהקרנות לרוב אינן מתאימות לשחזור מסוג זה.
שחזור שד באמצעות מתלי עור
שחזור מסוג זה מאפשר השגת תוצאות אסתטיות טובות ביותר ומראה טבעי של השד החדש. בנוסף לכך, הסימטריה המושגת לאחר הניתוח איננה חולפת במהלך השנים, כפי שעלול לקרות בשחזור עם משתל.
שחזור שד באמצעות שימוש בשומן מאזור הבטן התחתונה – שחזור שד
זה מתאים לנשים הסובלות מעודפי שומן באזור הבטן התחתונה הניתנים לניצול לצורך שחזור שד. במהלך הניתוח נוטל ד"ר וולף רקמות שנלקחו מאזור הבטן התחתונה, מחבר אותן לכלי דם בבית החזה בהליך מיקרו-כירורגי עדין ביותר ויוצר באמצעותם מבנה שד חדש הדומה בגודלו ובצורתו לשד הבריא.
שחזור שד באמצעות שימוש בשומן מאזור העכוז או הירך הפנימית –
ניתוח זה מתאים לנשים ללא עודפי שומן באזור הבטן התחתונה או נשים לאחר ניתוח מתיחת בטן ומתבצע אף הוא בהליך מיקרו-כירורגי.
שחזור שד באמצעות שימוש ברקמות משריר הגב ובתותבת – ניתוח
שחזור שד זה מתאים למצבים בהם לא ניתן להשתמש בתותבת בלבד ולא קיימות רקמות שומן עודפות באזורי הבטן, העכוז או הירכיים. בשיטה זו נעשה שילוב בין רקמות מאזור הגב ובין החדרת תותב.
שחזור הפטמה והעטרה בניתוח שחזור השד
שחזור הפטמה והעטרה הוא הליך פשוט יחסית הנמשך כ-45 דקות ומתבצע בהרדמה מקומית לאחר שצורת השד החדש כבר התייצבה.
לרוב משוחזרת העטרה באמצעות שימוש ברקמות מהשד עצמו, מאזור המפשעה או מאזור הירך הפנימית. הפטמה משוחזרת מפטמת השד הבריא או מרקמת השד המשוחזר.
לאחר כמה שבועות ממועד שחזור הפטמה והעטרה מוזרק פיגמנט הצובע את האזור בצבע האופייני ויוצר מראה טבעי לשד. את הליך הצביעה ניתן לבצע שוב כדי להשיג תוצאה אסתטית בחתירה למראה טבעי ככל הניתן.

חזרה לשגרה

שחזור שד הוא מונח הכולל תחתיו שורה של ניתוחים כירורגיים המשתנים בעיקר ביחס לנתוניה ולמצבה הבריאותי של כל מטופלת. בהתאם לכך, משתנה גם רמת הכאב המתלווה לניתוח.
לאחר שחזור שד יש צורך באשפוז הנמשך בממוצע בין יומיים לשבוע ימים בהתאם לסוג הניתוח שבוצע.
לעומת שחזור שד באמצעות מותחן, שחזור שד באמצעות שימוש ברקמות מהגוף עצמו הוא הליך מורכב יותר הדורש במרבית המקרים אשפוז ממושך יותר. לאחר ניתוח שחזור שד מופיעות נפיחות ותחושת כאב, החולפות לאחר מספר ימים.
לאחר היעלמות הנפיחות, מופיע לרוב גרד המעיד על תהליך ההחלמה של האזור. שינויים בתחושת העור הם שכיחים לאחר ניתוח שחזור שד עם משתל, ותהליך חזרת התחושה אל העור לאחר מכן הוא ממושך ועשוי לערוך כמה שבועות ולעתים גם כמה חודשים.
פעמים רבות מלווה תהליך חזרת התחושה לשד גם בעקצוצים קלים.
לאחר ניתוח שחזור שד עם מתלים לרוב לא תהיה קיימת תחושה בשד המשוחזר. ההחלמה מניתוח שחזור שד עם משתל היא מעט כואבת יותר מההחלמה מניתוח שחזור שד מרקמות הגוף, כאשר ניתן להתגבר על הכאבים באמצעות נטילה של משככי כאבים שונים. במרבית ניתוחי שחזור שד יישארו לאחר השלמת ההליך נקזים באזור הניתוח.
מטרתם של הנקזים היא לפנות את הנוזלים המיותרים, ולרוב הם מוסרים כשבוע לאחר מכן. בניתוח שחזור שד באמצעות רקמות הגוף מבוצעים החתכים בשני מקומות שונים. מסיבה זו, לאחר ניתוח שחזור שד עם מתלים יישארו צלקות באזור השד המשוחזר וגם באזור הבטן התחתונה.

תהליך ההחלמה

לאחר ניתוח שחזור שד יעברו הצלקות תהליך החלמה טבעי הכולל בשלביו הראשונים נפיחות ואדמומיות, המתגברות במשך כחודשיים שלושה, ולאחר מכן במהלך החודשים הבאים הן יעברו נסיגה הדרגתית ושיפור ניכר במראה.
תהליך השיפור האסתטי של הצלקות לאחר שחזור שד והתאמתן לגוון העור מסביב מסתיים לרוב רק לאחר כשנתיים.
בנוסף לכך, לאחר ניתוח שחזור שד לרוב תהיה אסימטריה קלה בין השדיים.
אסימטריה זו תחלוף לאחר כמה שבועות או כמה חודשים בהתאם לקצב ההחלמה מהניתוח. עם זאת, חשוב לזכור כי השד המשוחזר לעולם לא יהיה זהה לחלוטין לשד הקודם או לשד הבריא, לא במראה ולא בהרגשה.
זמן ההחלמה לאחר ניתוח שחזור שד תלוי בעיקר בסוג הניתוח שבוצע.
תקופת ההחלמה הממוצעת מניתוח שחזור שד היא כשישה שבועות, כאשר במקרים של ניתוח שחזור שד מרקמות הגוף ההחלמה היא ממושכת יותר.

שאלות נפוצות

ההחלטה על שחזור שד מלווה, מטבע הדברים, בהתלבטויות, בחששות שונות ובשאלות רבות. בחלק זה ריכז עבורכם ד"ר וולף שאלות חשובות בנושא שחזור שד ואת התשובות עליהן.
כיצד מבצעים ניתוח שחזור שד?
היום קיימות שיטות שונות לביצוע ניתוח שחזור שד, הנעשות בהתאם למצבה של המטופלת. ניתן לחלק את שיטות שחזור שד לשתיים עיקריות – באמצעות מותחן או באמצעות שימוש ברקמות גוף. שחזור שד באמצעות מותחן כולל שימוש במשתל סיליקון וליבה פנימית המכילה מי מלח להגדלה הדרגתית של השד. לעומתו, ניתוח שחזור שד באמצעות מתלים כולל שימוש ברקמות הנלקחות מהגוף עצמו. שיטת שחזור זו היא מורכבת יותר אך התוצאות נראות טבעיות יותר.
למי מיועד ניתוח שחזור שד בשיטת המתלים?
שחזור שד באמצעות שימוש ברקמות שנלקחו מאזורי גוף שונים מתאים בייחוד לנשים שעברו כריתה נרחבת או שעורן והרקמות באזור הניתוח נפגעו כתוצאה מטיפולי הקרנות. טיפול שחזור שד באמצעות מתלים מאזור הבטן נעשה לרוב בשיטה מיקרו-כירורגית ומתאים לנשים עם עודפי שומן באזור שלא עברו ניתוח מתיחת בטן.
ניתוח שחזור שד באמצעות מתלים ניתן לבצע גם מאזור העכוז או הירך. אצל נשים רזות ניתן לשלב בין שימוש ברקמות הנלקחות מאזור הגב ובין משתל. שחזור שד באמצעות מתלים איננו מתאים לנשים החולות בסוכרת או לנשים מעשנות.
למי מיועד ניתוח שחזור שד באמצעות מותחן?
שיטת שחזור שד באמצעות מותחן היא קלה יחסית ומתאימה בייחוד לנשים לאחר כריתת שד חלקית שאיכות עורן והאלסטיות שלו לא נפגעו.
בשיטת שחזור שד זו מוחדר השתל, הקרוי "מותחן עור", לכיס אותו יוצרים מתחת לשרירי החזה. לאחר הניתוח מנפחים את השתל בהדרגה עד להשגת נפח השד הרצוי. שיטת שחזור שד זו דורשת סבלנות ויכולת לשאת אי נוחות זמנית המתלווה לתהליך הניפוח של השתל ולחוסר הסימטריה בין שני השדיים.
כיצד לבחור בשיטת שחזור שד מתאימה?
בחירת שיטת שחזור שד מתאימה תיעשה בהתאם לשיקולים שונים ולאחר התייעצות עם ד"ר וולף.
מבחינת המראה הטבעי, שחזור שד באמצעות מתלים מרקמת הבטן הוא המומלץ ביותר. עם זאת, שיטה זו מתאימה בעיקר לנשים עם עודפי שומן בדופן הבטן, שעברו כריתה מלאה ואינן נרתעות מצלקת נוספת באזור הבטן התחתונה.
בעת בחירת שיטת שחזור שד מתאימה, צריכה האישה לתת את הדעת לשיקולים שונים כדוגמת מצבה הבריאותי, משך ההחלמה מהניתוח והתוצאות אותן היא שואפת להשיג.
באיזה שלב מומלץ לבצע ניתוח שחזור שד?
ניתוח שחזור שד ניתן לבצע כמעט בכל שלב – החל מהיום בו בוצעה כריתת השד וגם 20 שנה לאחר מכן. המועד בו מבוצע שחזור שד תלוי בגורמים בריאותיים שונים וברצונה של האישה. שחזור שד בזמן הכריתה מתאים לנשים הסובלות מגידול סרטני קטן יחסית שאינו מצריך הסרה של תוכן בית השחי.
עם זאת, שחזור זה מתבצע בשכיבה ולכן מקשה על מיקום השתל ואף מגביל את הפלסטיקאי מבחינת החלל שנותר לאחר הכריתה.
לעומתו, שחזור שד בניתוח נפרד לאחר הכריתה מתאים לנשים הזקוקות לזמן כדי לחשוב או על מנת להתאושש מהכריתה ולנשים הצפויות לעבור טיפולים, כדוגמת הקרנות או כימותרפיה. במקרה של טיפולים, צריכות הרקמות "להתאושש" מעט לפני הליך שחזור שד.
האם צפויים שינויים בתחושה לאחר ניתוח שחזור שד?
אחת התופעות הצפויות לאחר ניתוח שחזור שד היא אובדן חלקי או מלא של התחושה בשד המשוחזר. חזרת התחושה לשד לאחר שחזור שד עם משתל תלויה לרוב בתחושתיות שנותרה ברקמת העור לאחר הכריתה.
במרבית המקרים חלה ירידה משמעותית בתחושה לאחר שחזור שד עם משתל. בניתוח שחזור שד עם מתלים לרוב לא תהיה תחושה בשד המשוחזר.
עם זאת, בניתוח שחזור שד מרקמות הבטן לעיתים מופיעה תחושה כלשהי לאחר שנתיים או שלוש שנים.
כיצד משוחזרות העטרה והפטמה בניתוח שחזור שד?
העטרה והפטמה גם הן עוברות שחזור לאחר ניתוח שחזור שד. שחזור העטרה והפטמה לרוב מתבצע באמצעות נטילת מתלי עור קטנים מהשד המשוחזר והרמתם באמצעות תפרים.
כחודש לאחר יצירת העטרה והפטמה מתבצע הליך קעקוע המקנה להן את צבען הייחודי.
שחזור זה מתבצע בהרדמה מקומית לאחר ההחלמה מניתוח שחזור שד ולאחר שהשד הגיע לצורתו הסופית בתהליך הנמשך לרוב בין חצי שנה לשנה.
האם ניתן לבצע ניתוח שחזור שד בשני השדיים?
בהחלט כן. ניתוח שחזור שד ניתן לבצע בטכניקות השונות הקיימות – באמצעות מתלה או באמצעות מותחן, בשני השדיים, אך הליך זה הוא מטבעו ארוך יותר.
עם זאת, הסימטריה שתושג לאחר שחזור שד דו-צדדי תהיה טובה ביותר.
המצב מעט שונה בניתוח שחזור שד דו-צדדי, הנעשה בשלבים וכאשר השד השני נדרש לשחזור בשלב מאוחר יותר.
במקרה כזה, לא ניתן לחזור על שחזור שד באמצעות רקמות מאזור הבטן אך ניתן לבצע שחזור שד באמצעות רקמות מאזורים אחרים או באמצעות משתל.

דילוג לתוכן